Unirea s-a împotmolit în mocirla de acasă

Mihai Andries 01 Dec. 2012, 18:00 Campionat
Unirea s-a împotmolit** în mocirla de acasă

Suceava, Constanța, Buftea sunt localități în care Unirea Slobozia a obținut victorii frumoase nedublate din păcate pentru echipa lui Dună de succese pe teren propriu. Gazonul a fost din nou impropriu fotbalului în meciul cu echipa dâmbovițeană, supervizată din tribună de Gică Popescu.

Omul Chindiei, Alin Petrea, a fost jucătorul începutului de meci: si-a spart și capul, dar a spart și gheața pe tabelă profitând de indecizia lui Dobre. Slobozia revine în joc, iar în minutul 22, Liviu Mihai pătrunde decis în careul oaspeților și îl învinge pe Perianu. Trei minute mai târziu, Roșu centrează de pe stânga, iar Gabi Lazăr se inserează în careul mic și aduce Unirea în avantaj. Viorel Gheorghe face 3-1 (38) cu un șut din lateral dreapta care se transformă în gol cu toată opoziția lui Perianu și Pătru. Jocul ducea spre o victorie entuziasmantă a slobozenilor.

N-a fost de acord Romeo Soare care, chiar înainte de fluierul pauzei trimite mingea în proprie poartă, cu o lovitură de cap. Gazdele păreau totuși sigure pe victorie, mai ales că în minutul 56 ex-craioveanul Sorin Bușu vede al doilea galben și părăsește terenul. Mai mult, în minutul 60, Honciu îl faultează în careu pe Anghel, iar Slobozia este la 11 metri de o desprindere decisivă. Liviu Mihai păstrează suspansul și trage peste.

Inevitabilul se produce în minutul 68 când alt oltean adoptat de Chindia, Bobi Verdeș, îl învinge pe Dobre cu un șut din marginea careurului mare. Se face 3-3, în fapt rezultatul final al meciului cu toate eforturile slobozenilor de a salva pe final o partidă pe care singuri și-au facut-o grea. Fotbalul te pedepsește atunci când nu tratezi cu aceeași concentrare toate cele 90 de minute.

UNIREA SLOBOZIA – CHINDIA TÂRGOVIȘTE 3-3 (3-2) L. Mihai ”22, G. Lazăr ”25, V. Gheorghe ”31 / Petrea ”13, R. Soare ”44 – autogol, Verdeș ”68

Unirea: L. Dobre – S. Stan, R. Soare (cpt.), G. Lazăr, C. Toma – C. Roșu, Macare, L. Mihai (A. Ivașcă ”83), I. Ivașcu (Patrianca ”79)- Mihalcea (Fl. Anghel ”36), V. Gheorghe Antrenor: Marin Dună

Chindia: Perianu – Dr. Pătru, M. Avram, S. Rădoi (cpt.), Bușu – A. Petrea (Marinaș ”65), I. Șerban, Honciu, R. Dobre – Verdeș (B. Dinu ”90), Voduț (Horvath ”80) Antrenor: Eusebiu Tudor
Eliminat: Bușu (56) – două galbene