Umilință supremă! Știința Miroslava, spulberată în Copou de Chindia Târgoviște: 0-9

Marius ANGHEL 24 Aug. 2017, 11:54 Campionat

Pentru jucătorii Științei Miroslava, Liga a 2-a pare să fie o pălărie prea mare. Cel puțin asta au arătat elevii lui Cristi Ungureanu în meciul de miercuri, din Copou, cu Chindia Târgoviște, în cadrul etapei a 4-a, intermediare. Dacă înaintea partidei ieșenii erau optimiști că pot obține primul succes din acest sezon, pe teren lucrurile au stat cu totul altfel. Jalnic! Jucătorii Științei au fost depășiți clar la toate capitolele și au sfârșit prin a fi învinși cu un incredibil 9-0 de o echipă oaspete care nu a forțat, dar a speculat jocul de nivelul Ligii a 5-a practicat de Miroslava.

Chindia, o formație cu mulți jucători experimentați în teren, între care Bâtfoi, Vătavu, Liviu Mihai sau Cherchez, și-a asigurat victoria încă din prima parte, când Cherchez (12), Bâtfoi (32), Săvoaia-autogol (36) și Honciu (38) au punctat pentru 4-0. După pauză, jocul a curs după aceleași coordonate, cu o echipă a Științei care a făcut figurație pe teren. Chiar și așa, Știința a reușit să țină pasul cu echipa oaspete până în minutul 75, după care s-a prăbușit total, în special din punct de vedere fizic. În aceste condiții, oaspeții au mai marcat de cinci ori în ultimul sfert de oră prin Liviu Mihai (74 și 83), Honciu (79), Crinel Stoica (89) și Neicuțescu (90+1), obținând un succes nesperat prin proporțiile scorului.

Astfel, Știința Miroslava a arătat că poți fi învins la scoruri de maidan și dacă te pregătești toată vară, faci transferuri, mergi în cantonament și le oferi aproape toate condițiile jucătorilor. Foresta Suceava, echipă din același campionat care nici măcar nu s-a reunit și care și-a luat cu împrumut juniori de la un club din oraș pentru a putea juca, a pierdut în prima etapă cu 16-0, apoi a încasat doar un 6-0, a reușit să înscrie cu Brăila, dar a cedat cu 9-1, iar în ultima rundă a primit doar două goluri. Asta în timp ce Știința încasa un sec 9-0.

Chindia urcă pe locul 7 după această victorie, cu 7 puncte, în timp ce Miroslava rămâne cu un singur punct după patru runde, dar coboară pe penultimul loc din cauza unui golaveraj dezastruos, 5-14!

ȘTIINȚA MIROSLAVA – CHINDIA TÂRGOVIȘTE 0-9 (0-4)
Cherchez 12′, Bâtfoi 32′, Săvoaia 36′ – autogol, Honciu 38′, 79′, L. Mihai 74′, 83′, C. Stoica 89′, Neicuțescu 90+1′

R. Avram – Sărițanu, Andr. Chindriș, Tăcuțanu, G. Maxim (cpt.) – Săvoaia (Căinari 41′), Izmană – Corban (Sasu 63′), Ed. Sandu (Nemțanu 37′), Taciuc – Al. Marin
Rezerve neutilizate: Țintea – Viorică, Botezatu, Băghiceanu
Antrenor: Cristian Ungureanu

I. Popescu – Martac (Acasandrei 80′), D. Ciobotariu, Vătavu (Ispas 76′), Dumitrașcu – Neicuțescu, L. Mihai, Honciu (cpt.), Crinel Stoica – Bâtfoi (Cr. Neguț 72′), Cherchez
Rezerve neutilizate: Aioani – Nisipeanu, Pencea, Cr. Matei,
Antrenor: Nicolae Croitoru

Stadion: „Emil Alexandrescu” (Iași); Arbitru: Florin Costin Dan (Chirnogi); Asistenți: Andrei Alexandru Roman (Târgu Neamț) și Damian Antal (Bacău),