Luceafărul revine prin Moldovan și Bundea! FC Bihor – Luceafărul 2-2

26 Sep. 2011, 15:15 Campionat
Luceafărul revine** prin Moldovan și Bundea!** FC Bihor - Luceafărul 2-2

FC Bihor a avut meciul cu Luceafărul în mână, dar nu a știut să își conserve avantajul de două goluri, obținut prin reușitele lui Sfârlea (24) și Coroian (69). După numai două minute, Oltean a faultat în careu și Tibor Moldovan a transformat cu siguranță lovitura de pedeapsă. Antrenorul Călin Moldovan mută inspirat în minutul 73, când îl aruncă în luptă pe veteranul Zeno Bundea, mijlocașul reușind să egaleze după numai cinci minute cu un lob inteligent peste portarul Pogacsics, care nu s-a înțeles cu fundașul Lupu.

COMENTARIUL LIVE

â–ºMin.90+3 Final de meci

â–ºMin.90+3 Letan primește galben pentru un fault la centrul terenului

â–ºMin.90+2 Sorian faultează în atac

â–ºMin.90 Trei minute suplimentare pentru această partidă

â–ºMin.87 Danci trimite slab, din lovitură liberă, la colțul scurt și Miron reține

â–ºMin.85 Miron primește galben pentru că a întârziat repunerea mingii în joc

â–ºMin.85 Sfârlea șutează de la 17 metri, mult pe lângă poartă

â–ºMin.83 Andor primește galben pentru un fault din spate asupra nou-intratului Bîrză

â–ºMin.80 Schimbare la FC Bihor. A ieșit Florean și a intrat Bîrză

â–ºMin.78 2-2 Zeno Bundea lobează mingea peste Pogacsics și Luceafărul revine în joc după ce a fost condusă cu 2-0

â–ºMin.75 Tibor Moldovan aproape de dublă, dar Pogacsics respinge șutul plasat de atacant la colțul scurt

â–ºMin.73 Schimbare la Luceafărul. A ieșit Ghilea și a intrat Zeno Bundea

â–ºMin.71 2-1 Oltean, imprudent, comite fault în careu și Tibor Moldovan reduce din diferență

â–ºMin.69 2-0 Coroian șutează din alergare, Miculescu deviază mingea și îl păcălește pe Miron

â–ºMin.68 Gheorge Popescu trimite slab cu capul, Pogacsics reține

â–ºMin.65 Schimbare la FC Bihor. A ieșit Mărkuș și intrat Fl. Pop

â–ºMin.62 Ghilea încearcă un nou șut de la distanță, dar nu are suficientă forță pentru a-i crea probleme lui Pogacsics

â–ºMin.61 Schimbare la Luceafărul. A ieșit Blănaru și a intrat Andor

â–ºMin.60 Gheorghe Popescu scapă spre poartă, dar este semnalizat în offside

â–ºMin.58 Danci primește cartonaș galben

â–ºMin.54 Schimbare la FC Bihor. A ieșit Selagea și a intrat Sorian

â–ºMin.49 Ghilea încearcă un șut de la distanță, dar are probleme cu direcția.

â–ºMin.35 Oltean se resimte după ce a respins din fața lui Blănaru

â–ºMin.28 Sfârlea șutează senzațional, înscrie, dar golul nu este validat pentru că unul dintre jucătorii Bihorului se afla în fața lui Miron, în poziție de offside, influențând faza.

â–ºMin.24 1-0 Sfârlea dejoacă pasul la offside și deschide scorul cu toată opoziția lui Miron

â–ºMin.22 Șut lobat de la 25 de metri, însă mingea trece pe lângă poarta lui Pogacsics

â–ºMin.19 Roșu se descurcă bine între trei fundași, dar șutul său de la 16 metri nu a fost deloc inspirat

â–ºMin.18 Miron iese la 14 metri lateral drepta și reține din fața lui Coroian

â–ºMin.17 Pogacsics reține un șut bun al lui Tibor Moldovan

â–ºMin.15 Eroare gravă a defensivei celor de la FC Bihor, dar atacanții Luceafărului nu profită de cadoul făcut de gazde

â–ºMin.10 Gazdele controlează începutul de meci, cantonându-se în jumătatea de teren a Luceafărului, numai că nu reușesc să pună în pericol real poarta lui Miron

â–ºMin.1 A început partida

FC Bihor: Pogacsics- Diarra, Muscă (cpt), S. Oltean, R. Lupu – Selagea, Danci, Coroian, Sfârlea – Florean, Mărkuș
Rezerve: Fildan- Sorian, Petrache, Malinic, F. Pop, P. Achim, Bârză
Antrenor: Stelian Farcău
Director tehnic: Leonardo Gabbanini

Luceafărul Oradea: Miron – Letan (cpt), Miculescu, Cura, Adamachin – F. Neaga, O. Ghilea, Pocian, C. Roșu- Blănaru, T. Moldovan
Rezerve: S. Ghilea, Cr. Andor, Svarczkopf, Bundea, Mihuț, Lupuț, G. Popescu
Antrenor: Călin Moldovan