Juventus și-a găsit nașul la Mioveni. Argeșenii sunt pe val în acest final de an, după au învins primele două clasate din Liga 2

Marius ANGHEL 05 Dec. 2016, 13:33 Campionat
Juventus și-a găsit nașul la Mioveni.** Argeșenii sunt pe val în acest final de an, după au învins primele două clasate din Liga 2

CS Mioveni trece printr-o formă excelentă în acest final de an. Echipa antre­na­tă de Alexandru Pelici reușind în numai șapte zile să învingă, pe rând, atât ocupanta locului 2, cât și pe cea a locului 1 al clasamentului Ligii a 2-a. Astfel, acum două săptămâni, victimă a fost Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, iar vineri, pe 2 decembrie, galben-verzii au învins, aca­să, cu 1-0, pe Juventus București, ocupanta locul 1.

Partida contra liderului s-a jucat vineri seara, la lumina reflectoarelor, pe un frig pătrunzător, în fața a doar 500 de spectatori. Oaspeții au început mai bine, au ratat două ocazii imense, singur cu portarul, însă gazdele au echilibrat, apoi u­șor-ușor au trecut la conducerea partidei. Au fost mai întâi două șuturi periculoase ale lui Boboc și Ră­descu, după care Staicu avea să prevestească golul, ratând o o­cazie mare, șutul său de la 18 metri, central, trecând foarte puțin peste.

Golul a venit în minutul 44, la o greșeală a apărării adverse, Stai­­cu profitând de pasa greșită a lui Dima spre propriul portar, preluând în fața lui, driblându-l în două rânduri și apoi înscriind. În repriza secundă, deși oaspeții au căutat e­­ga­­­larea, cei care au ieșit în evidență în fața porții au fost argeșenii, Florescu ratând desprinderea în minutul 62, când a scăpat singur cu portarul, dar nu a reușit să îl învingă.

S-a terminat 1-0, Mioveniul și-a luat revanșa pentru înfrângerea din prima etapă, dar, ce e mai important, a reușit să stopeze din cursa nebunească liderul clasamentului, provocându-le a doua înfrângere din campionat

Urmea­ză acum meciul cu fostul loc 3, în deplasare la Satu Mare, partidă ce va avea loc chiar înaintea meciului cu Steaua, din optimile Cupei.

CS MIOVENI – JUVENTUS BUCUREȘTI  1-0
Marius Staicu 44′

F. Croitoru – Tomozei (Tirică 69′), Gugu, I. Stoica, Ed. Stoica – Boboc, Biceanu – Rădescu, Ed. Florescu (Nilă 74′), Ayza (cpt.) – M. Staicu (C. Năstăsie 69′)
Rezerve neutilizate: Oct. Popescu – Vișa, M. Galan, Iamandi
Antrenor: Alexandru Pelici

R. Stoian – Beța, Morariu, Wallace, Val. Dima (Bustea 46′) – Bărbulescu (cpt.), Băjenaru – L. Cazan (Carabela 46′), Chipirliu (Călințaru 59′), Al. Roșca – Buhăescu
Rezerve neutilizate: Fila – Al. Nica, Stoenac, Mareș
Antrenor: Daniel Oprița

Stadion: Orășenesc (Mioveni); Spectatori: 500; Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureș); Asistenți: Alexandru Vodă (Alba Iulia) și Ioan Daniel Ciocănea (Sibiu).

Articol scris de Silviu MIHAI (Curierul zilei)