Gloria lui „Vioară” a lăsat Rapidul de Suceava fără locomotivă | VIDEO

Adrian Soare, Marius ANGHEL 24 Apr. 2016, 14:53 Campionat

Cu „Vioară” care caută sacâz să își frece arcușurile pentru a cânta și la Palatul Comunal, Gloria Buzău a făcut, sâmbătă, un pas important pentru continuarea sejurului în liga secundă, împunându-se cu 2-0 în meciul disputat pe teren propriu cu Rapid CFR Suceava.

Deși s-au marcat două goluri, meciul disputat în cadrul rundei a treia din play-out-ul ligii secunde, Seria I, a fost în multe momente unul plictisitor. Astfel, puținii spectatori împrăștiați prin tribune își puteau număra liniștiți „bomboabele agricole” oferite în fluturași electorali de nelipsita Kasandra. Cu doar un minut înainte de finalul primei reprize, buzoienii au reușit să deschidă după ce Răduca a transformat cu precizie un penalty acordat pentru faultul comis de Golofca asupra lui Marcu.

În partea secundă a partidei, gazdele au rămas în inferioritate numerică, Dedu (65) vazând al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu. Sucevenii nu au fost însă în stare să profite de situație, ci, din contră, chiar în minutele de prelungiri (90+2) s-au văzut nevoiți să scoată din nou mingea din poartă. La capătul unui contraatac, sărbătoritul zilei, Georgian Marcu, a fructificat cu un șut din șase metri pasa lui Răduca, blocând Rapidul de Suceava în Crâng.

GLORIA BUZĂ‚U        2
RAPID CFR SUCEAVA    0

Răduca ”44 – pen., G. Marcu ”90+2

Andr. Preda – A. Iordache, Vârtej, Ct. Vlaicu (cpt.), Agache – G. Marcu, Mug. Dedu – N. Popescu (D. Burlacu ”71), Koprindzhiyski (Bobe ”46), Danciu (Botă ”74) – Răduca
Rezerve neutilizate: Sârbu – Cl. Dumitrescu, A. Voicu, Al. Ioniță
Antrenor: Viorel Ion
Eliminat: M. Dedu ”65 (cumul de cartonașe galbene)

Niga – D. Bălan, Dudea, Velescu, Semeghin (cpt.) – Sfrijan, Golofca, Aeroaiei (G. Apostol ”76), Dănilă (Boiciuc ”46) – I. Plămadă (Șvichi ”65), M. Negru
Rezerve neutilizate:  Hânțescu – Alecsandru, Mateciuc, Jitariuc
Antrenor: Costel Ilie

Stadion: Gloria (Buzău); Spectatori: 200; Arbitru: Robert Avram 3 (Pitești); Asistenți: Andrei Alexandru Roman 3 (Târgu Neamț) și Gheorghiță Bălan 3 (Pitești); Jucătorul meciului: Georgian Marcu 3.