FOTO! FC U Craiova – Minerul Motru 2-0 Baird, câte un gol pe zi pentru o victorie facilă

Marius ANGHEL 01 Dec. 2013, 12:30 Campionat

FC Universitatea Craiova revine astăzi, oficial, „acasă”. Echipa pregătită de Nicolo Napoli va evolua pentru prima dată în acest sezon în calitate de gazdă pe stadionul „Ion Oblemenco”. Primul adversar care le va ieși în față va fi Minerul Motru, formație pe care va încerca, începând de la ora 17:00, să o învingă. Acesta va fi de altfel și ultimul meci din Liga a II-a din acest an, la finalul jocului campionatul urmând a intra într-o vacanță lungă ce va ține până în martie.

Înainte de confruntarea din acestă seară, Universitatea se află pe locul 5, cu 19 puncte acumulate, iar Minerul e pe ultimul loc al Seriei a II-a, cu doar 7 puncte. Un eventual succes al gazdelor îi va urca pe aceștia o singură poziție în clasament. Nu va fi însă o misiune ușoară ținând cont că etapa trecută, „minerii” au câștigat cu 2-0 în fața Gloriei Bistrița.

Partida va fi arbitrată de Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare), în timp ce de la cele două tușe vor ridica fanioanele Andrei Simonis și Cosmin Vătămanu (ambii din București).