Farul a aprins „Flacăra” speranței

Mihai Andries 02 Dec. 2012, 10:29 Campionat

Derbyul județului Constanța disputat ieri pe stadionul „Flacăra”din Năvodari a fost unul cu miză pentru ambele echipe. Săgeata putea ajunge pe primul loc dacă bătea la scor pe Farul, iar Sportul pierdea acasă cu Dunărea Galați. În schimb, Farul venea din postura lanternei roșii, care încerca cu orice preț să iasă din zona retrogradării.

Oaspeții au început mai bine partida și, puțin după mijlocul primei reprize, au reușit să marcheze două goluri într-un interval de 3 minute. Chițu în minutul 24 și Sergiu Popescu în minutul 27 au fost cei care au stabilit scorul pauzei. Coșmarul gazdelor a continuat și după pauză, Farul având marcheze încă 3 goluri, unul mai frumos ca altul.

Mai întâi a ieșit la rampă Berti Nicola care a reușit dubla în minutele 50 și 65, cu un șut din marginea careului și apoi un lob din suprafața de pedeapsă. Săgeata a reușit să reducă din diferență prin noul intrat Pecarov în minutul 74, cu un șut din colțul careului mic. Golul cinci al Farului a venit în minutul 81, printr-un alt nou intrat, Coteanu reușind să îl învingă pe Viciu cu un șut direct în vinclul porții din afara careului de 16 metri. În minutul 87 același Pecarov a bifat dubla și a stabilit rezultatul final la 2-5.

După acest rezultat Săgeata termină turul de campionat pe locul 6 cu 19 puncte, iar Farul cu 10 puncte mai puțin rămâne ultima în clasament

SĂ‚GEATA NĂ‚VODARI – FARUL CONSTANȚA 2-5 (0-2)  Pecarov ”76, ”87 / S. Chițu ”25, Sg. Popescu ”27, B. Nicola ”50, ”65, Coteanu ”81

Săgeata: Viciu – Șicu (Pleniceanu ”62), Sg. Bar, Goșa, Chețan – Diaby, V. Apostol (Pecarov ”72), Vezan (cpt.), Tigoianu (B. Oprea ”39) – M. Jianu, D. Zaharia Antrenor: Aurel Șunda

Farul: Curcă (cpt.) – Băjan, Buzea, V. Sandu, Nițescu – Sg. Popescu, B. Nicola (Coteanu ”74), Săceanu, Stoianof (Ivanovici ”59) – S. Chițu (Bârlădeanu ”69), M. Matei Antrenor: Alin Artimon