Era să-i pape Lupu

27 Aug. 2011, 17:45 Campionat

Dunărenii au avut 2-0 la pauză, au ratat și alte ocazii de a majora scorul, dar pe final au suferit după ce Lupu redusese din diferență. Omul meciului, Vali Munteanu, cu un gol și un „assist”.

Otopeniul n-a existat în prima repriză, fiind probabil toropit de căldura din Galați, aspect speculat binișor de gazde. Enache a deschis repede scorul cu un șut de la 12 metri, din centrarea de pe dreapta a zvârlugii Vali Munteanu (16′), pasatorul de la primul gol înscriind apoi pentru un nesperat 2-0 din serviciul lui Avram (19′). Dunărea se felicita și probabil se gândea cât de lung este drumul până la casierie, altfel nu se explică de ce n-a reușit majorarea diferenței de pe tabelă până la pauză. De asemenea, toropeala din tabăra ilfoveană s-a mutat imediat după ieșirea de la cabine în echipa lui Viorel Tănase și Lupu, intrat pe teren în minutul 46, a punctat la prima atingere de balon, el driblând portarul cu eleganță. Până la final, gălățenii au făcut tot posibilul pentru a nu pierde punctele acontate încă din primele 20 de minute. Fuseseră foarte aproape să-i mănânce Lupu…

FCM Dunărea Galați – CS Otopeni 2-1 (2-0)
I. Enache (16), V. Munteanu (19) / R. Lupu (47)

B. Pârvu – D. Cristescu (78′ L. Radu), St. Cucu, Velescu, D. Popescu (cpt.) – Cioinac, Al. Cristea – V. Munteanu, Al. Avram (58′ Bostan), I. Enache (73′ Chelaru) – Cârjan
Antrenor: Viorel Tănase

Râmniceanu – Odoroabă, Perde, Al. Dragomir, Iuhas (46′ R. Lupu) – A. Neagoie, A. Voinea (70′ Celpan) – Serediuc, Fl. Manea, G. Ghiță – M. Ene (46′ Fl. Anghel).
Antrenor: Tudorel Dumitru.

Stadionul „Dunărea” – 50 de spectatori
Arbitri: Sorin Antonie (București) – Gabriel Cătană, Adrian Ionescu (ambii din Târgoviște)