Egalul potrivit

06 Jun. 2009, 14:59 Campionat

Internațional Pitești a reușit la Petroșani egalul de care avea nevoie pentru a promova în LIGA l

Meciul dintre Jiul Petroșani și Internațional Curtea de Argeș s-a terminat, la egalitate, scor 1-1, rezultat perfect pentru echipa lui Fane Stoica ce a  promovat, matematic, în prima ligă. Jiul  a reușit să deschidă scorul în minutul 28. Vădrariu, unul dintre cei mai buni de pe teren a făcut o incursiune pe partea dreaptă, a driblat, a intrat în careu și i-a dat o pasă de manual lui Mircea Gheorghe care a deschis scorul. Oaspeții nu se lasă și ies la atac,astfel că în minutul 35 Dicu dă deșteptarea zguduie bara lui Hotoboc cu un șut bombă. Gazdele par a fi terminat benzina în repriza secundă și bat în retragere în timp ce argeșenii vin tot mai des la poarta petroșenenilor, și golul egalizator nu întârzie să apară. Stoianof îl lasă spectator pe Hotoboc cu un șut trăsnet , în minutul 72. Același Stoianof  avea să treacă în contul oaspeților cea de-a doua bară premergătoare golului de 1-1. Finalul  de meci aduce lume dezamăgită în tribună și o horă a bucuriei făcută de argeșenei. Aceștia au promovat în prima ligă, alături de Unirea Alba Iulia, din Seria de Vest.