După 2-0 cu Unirea, Dunărea a urcat pe șapte!

Marius ANGHEL 13 May. 2013, 16:19 Campionat
După 2-0 cu Unirea,** Dunărea a urcat pe șapte!

La Galați s-a disputat un meci de mijlocul clasamentului, între FCM Dunărea (locul 8) și Unirea Slobozia (locul 6). Echilibrul locurilor s-a resimțit și în teren, în jocul celor două combatante. În prima repriză am remarcat jocul organizat al elevilor fostului progresist Marin Dună, care l-a pus la treabă pe portarul nostru. Aceasta în profida faptului că ialomițenii au evoluat în zece din min. 2. Ce s-a întâmplat? La primul corner la poarta gălățeană, Luca și-a lovit un adversar fără balon și arbitrul l-a trimis la cabine! Gălățenii au încercat să mențină echilibrul în joc, însă în afară de trei-patru faze fixe n-au reușit mare lucru, deși toată lumea credea într-un scor fluviu.

Altfel au stat lucrurile în mitanul al doilea. În minutul 12 de la reluare, dunărenii au construit o fază șnur, care a condus la crearea unei aglomerații în careul advers. Presat de gălățeni, Stelian Stan a încercat o degajare în disperare de cauză, însă balonul lovit de el a poposit în fundul plasei: 1-0, autogol. Imediat, Chipirliu a încercat o boltă, însă mingea a trecut alături. Și totuși tabela va arăta 2-0 peste alte 12 minute, când Voicu a prins un șut de zile mari, de la 30 de metri, înscriind imparabil. Schimbările, inspirate, de după pauză, au avut efectul scontat.

DUNĂ‚REA GALAȚI
UNIREA SLOBOZIA
2-0

S. Stan ”57 – aut., V. Florea ”69

Olaru – L. Radu, B. Panait, Șomodean, Al. Cristea (cpt.) – D. Cristescu (Moroșanu ”74), Negoescu, I. Apostol (Asanache ”46) – I. Enache, S. Drăgan (V. Florea ”50), Chipirliu
Antrenor: Octavian Grigore

L. Dobre – S. Stan, Lörincz (V. Gheorghe ”71), G. Lazăr, C. Toma – C. Roșu, Macare (cpt.), L. Mihai, M. Florea (B. Matei ”77) – Jianu (D. Gheorghe ”37), M. Luca
Antrenor: Marin Dună
Eliminare: M. Luca (2) – roșu direct

În următorul meci, dunărenii vor juca în deplasare, cu CF Brăila (în tur a fost 2-1 pentru brăileni).

Sursa: Viața Liberă