Chinuit, norocos, însă meritat! Petrolul câștigă la Miercurea Ciuc după un meci în care a fost condusă la pauză, dar a dominat autoritar tot jocul

Marius ANGHEL 08 Mar. 2020, 16:53 Campionat

Petrolul a câștigat cu 2-1 meciul cu FK Csikszereda, la Miercurea Ciuc, în încheierea etapei a 24-a a Ligii 2. Echipa ploieșteană a dominat jocul pe întreaga sa durată și a întors rezultatul pe final, și cu ceva noroc, după ce ciucanii marcaseră în prima repriză la singura loc ocazie. Partida de la Ciuc s-a disputat cu spectatori, cu toate că MAI a comunicat că niciun meci din România nu trebuie să mai aibă public, ca măsură de prevenirea a răspândirii epidemiei COVID-19.

Petrolul a început în atac meciul de la Miercurea Ciuc, însă cei care au marcat au fost jucătorii lui Valentin Suciu, în minutul 19, prin Casiadi Bako, la singura lor ocazie din prima repriză. Asaltul la poarta lui Gyenge a continuat și în partea a doua, iar golul a picat în cele din urmă în minutul 77, când goalkeeperul a scăpat din mâini mingea reluată cu capul de Saim Tudor, iar Sergiu Arnăutu a plonjat și a împins-o în plasă. Apoi ploieștenii au avut și noroc. Au continuat să atace, iar centrarea din dreapta a lui Younes a fost deviată nefericit în propria poartă de Paul Palmeș (82), cu un lob peste Gyenge, sub transversală.

S-a încheiat 2-1 pentru Petrolul, iar „lupii” acumulează 38 de puncte, urcă pe locul 5 și sunt la doar un punct în spatele celor de la CS Mioveni, rămași eroic pe poziția a doua direct promovabilă. Csikszereda rămâne cu 22 de puncte și pică după această etapă pe locul 17, retrogradabil.

COMENTARIUL LIVE:

â–ºCsikszereda: Gyenge – Majzik (cpt.), Palmeș, Intzidis, Marrone – Sz. Veres, Casiadi (Csuros 74′), Kr. Pal – Pinter (Erdei 43′), Bauza, Schieb (Magyari 78′)
Rezerve neutilizate: Bordas – B. Antal, Bajko, Bara
Antrenor: Valentin Suciu

â–ºPetrolul: R. Avram – Bărboianu (cpt.), Andr. Răuță, Manolache, Țicu – Pierce (Arnăutu 72′), Gab. Deac (Laur. Marinescu 56′), Meza Colli – Tudor Saim, Șt. Blănaru (Younes 56′), Pol Roige
Rezerve neutilizate: Cezar Lungu – Sîrghi, M. Bratu, Nițescu
Antrenor: Constantin Enache

â–ºMin 90+3 Final de partidă. Petrolul câștigă cu 2-1 meciul cu FK Csikszereda, după ce a întorsc scorul pe final, la pauză fiind condusă

â–ºMin 90  Meciul e prelungit cu trei minute

â–ºMin 88 Bauza trage în blocajul lui Manolache, care a plonjat în 8 metri. Șutul putea fi foarte periculos pentru ploieșteni

â–ºMin 82  1-2 Younes avansează pe dreapta, centrează în marginea careului, acolo de unde Raul Palmeș pune piciorul să respingă, însă o face greșit, spre propria poartă, lobat peste Gyenge, care nu poate scoate mingea de sub transversală și Petrolul preia norocos conducerea, dar meritat după cum a decurs meciul de azi

â–ºMin 78 Suciu face și el ultima schimbare. Marvin Schieb e înlocuit cu Szilard Magyari

â–ºMin 77 1-1 Centrare din stânga, Saim Tudor trimite bine cu capul din 8 metri lateral dreapta către colțul lung, Gyenge scapă minge printre mâini, iar Sergiu Arnăutu plonjează și împinge balonul în plasă din câțiva centimetri din fața liniei porții

â–ºMin 74 Intră Attila Csuros și iese Casiadi Bako, autorul golului

â–ºMin 73 Gyenge plonjează în dreapta și reține lângă bară o minge reluată cu capul din 7 metri de Manolache, după un corner bătut din dreapta de Marinescu. Csikszereda nu iese din propria jumătate

â–ºMin 72  Ultima schimbare la Petrolul. Iese Leonel Pierce și intră Sergiu Arnăutu

â–ºMin 70 Marinescu șutează din prima, mult peste poartă, din fața careului

â–ºMin 68 Centrare din stânga, Younes pune exteriorul în 6 metri, însă mingea e deviată în corner. Faza fixă e bătută de Marinescu, Younes lovește mingea, gazdele degajează

â–ºMin 64 Younesc preia în stânga careului, întoarce pentru șutul lui Pol Roige din 8 metri, însă mingea trece pe lângă bara colțului lung. Csikszereda are noroc

â–ºMin 62 Marinescu centrează dintr-un corner de pe dreapta, Meza Colli reia cu capul din 6 metri, însă Gyenge e pe direcție și reține sub transversală

â–ºMin 62 Centrare din stânga în careu, Tudor Saim plonjează și deviază cu un ultim efort, Guenge respinge din nou salvator în corner

â–ºMin 58 Pe contră, Tudor Saim trage cu pîmântul, Guenge respinge în stânga sa de lângă bară

â–ºMin 58 Schieb avansează în fața careului, trage bine, însă Avram reține

â–ºMin 56 Dublă schimbare la Petrolul. Ies Ștefan Blănaru și Gabriel Deac și intră Younes Hamza și Laurențiu Marinescu

â–ºMin 48 Centrare în diagonală din stânga în dreapta, Deac îi ia fața lui Marrone, însă trimite cu genunchiul piciorului drept pe lângă poartă. Petrolul a luat cu asalt poarta gazdelor

â–ºMin 47 Ocazie bună pentru Petrolul. Bărboianu centrează dintr-o lovitură liberă din dreapta, Tudor Saim plonjează în 7 metri și deviază cu capul spre colțul scurt, însă mingea se duce pe lângă poartă

â–ºMin 46  S-a reluat meciul

â–ºMin 45+2 Pauză la Miercurea Ciuc. Csikszereda conduce Petrolul cu 1-0, cu golul lui Casiadi Bako din minuutl 19

â–ºMin 45 Prima repriză e prelungită cu două minute. După ce a primit gol, Petrolul n-a mai jucat atât de avântat cum a făcut-o până la acea fază

â–ºMin 44 Tudor Saim bate peste transversală o lovitură liberă de la 25 de metri central

â–ºMin 43 Csikszereda face prima schimbare. Norbert Pinter, accidentat, este înlocuit cu Carlo Erdei

â–ºMin 38 Bărboianu centrează din dreapta, Meza Colli câștigă duelul aerian din 10 metri cu Palmeș, reia cu capul pe poartă, însă Gyenge e pe direcție și prinde

â–ºMin 31 Deac pierde o minge, Bauza pătrunde în careu, fentează și trage de la 12 metri peste poartă, dintr-o poziție ideală

â–ºMin 27 Centrare în careul mic, în 5 metri, Blănaru sare mai sus cu capul decât ajunge Gyenge cu mâinile și arbitrul dă fault în atac

â–ºMin 19 1-0 La prima ocazie creată la poarta Petrolului, Csikszereda înscrie. Bauza avansează în stânga careului și centrează în centru, unde Bako Casiadi e scăpat din marcaj, pune capul din 12 metri și înscrie direct în vinclul din stânga

â–ºMin 16 Pol Roige primește din stânga și trage din prima din 10 metri, însă o face peste poartă. Petrolul domină jocul și stă în jumătatea adversă

â–ºMin 9 Centrare din dreapta, Meza Colli avansează nemarcat pe linia de 6 metri, central, și reia cu capul, incredibil, pe lângă poartă, în dreapta

â–ºMin 1  A început partida de la Miercurea Ciuc. Jocul se desfășoară cu spectatori, cu toate că dintre MAI s-a transmis ca meciurile să se dispute fără public. Organizatorii au permis accesul pe stadion unui număr mai mic de 1000 de oameni, limita anunțată de Raed Arafat

VEZI CLASAMENTUL LIGII 2 și GOLGHETERII

VEZI celelalte REZULTATE înregistrate în ETAPA 24

–––––––––––––––––––-

Ultimul meci al etapei a 24-a a Ligii 2 are loc astăzi, de la ora 15:00, la Miercurea Ciuc, între FK Csikszereda și Petrolul. Partida ar trebui, în mod normal, să se dispute fără spectatori, după anunțul făcut dinspre MAI de Raed Arafat, cu privire la măsurile de evitare a răspândirii epidemiei COVID-19 în România.

Jocul din Harghita e primul meci oficial în deplasare în acest an susținut de Petrolul, după ce pe primele trei le-a avut pe teren propriu. În campionat a trecut de Dunărea Călărași cu 2-0 și a remizat cu Farul, scor 0-0, iar miercurea trecută a pierdut cu prim-divizionara Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, scor 0-1, în sferturile de finală ale Cupei României.

Costel Enache: „Vom întâlni o echipă dinamică, agresivă, care chiar e preocupată de joc, și ne așteptăm la un meci de luptă”

Costel Enache a avut timp să pregătească meciul cu Csikszereda pe jumătate față de cum o face de obicei, din cauza jocului din Cupa României disputat în această săptămână, iar Petrolul are nevoie disperată de victorie pentru a se menține aproape de pozițiile promovabile.

Ploieștenii nu vor avea însă deloc o partidă ușoară, fiindcă adversarul pe care îl vor întâlni e greu de învins pe teren propriu. În acest sezon, nou-promovata în Liga 2 a cedat un singur meci dintr-un total de 11 în fața propriilor spectatori, chiar primul desfășurat în acest an, cu liderul UTA, cedat la un scor drastic, 0-6. În plus, ciucanii sunt amenințați că vor cădea pe loc retrogradabil, astfel că nici ei nu-și permit să piardă puncte.

Antrenorul Petrolului nu crede că adevărata față a trupei lui Valentin Suciu este cea arătată cu UTA. „Știm că va fi un meci foarte greu și nu trebuie să picăm în plasa accidentului din partida cu UTA. Vom întâlni o echipă dinamică, agresivă, care chiar e preocupată de joc, și ne așteptăm la un meci de luptă la Miercurea Ciuc. Sper ca factorul mental să ne ajute să depășim oboseala fizică. Avem mare nevoie de puncte, știm că ne așteaptă un meci greu, nu ne rămâne decât să ne luptăm și să sperăm că ne vom întoarce acasă cu obiectivul realizat”, a spus Costel Enache despre meciul cu Csikszereda.

Dacă Petrolul nu are probleme de lot, Csikszereda nu-l poate folosi nici de această dată pe Yasin Hamed, care acuză probleme musculare, în timp ce situația lui Eder Gonzalez e incertă, acesta neviind recuperat 100 la sută după o accidentare.

Echipa din Miercurea Ciuc oferă accesul gratuit pe stadion tuturor femeilor care vor să asiste la meciul cu Petrolul și se așteaptă să găzduiască 100 de fani petroliști.

În tur, Petrolul a câștigat chinuit meciul de pe teren propriu cu FK Csikszereda, cu 1-0, în fața a circa 2.000 de spectatori. Atunci a marcat Laurențiu Marinescu în minutul 82.

Înaintea desfășurării meciului, FK Csikszereda a căzut pe locul 16, ultimul retrogradabil, cu 22 de puncte, în timp ce Petrolul e pe poziția a 7-a, cu 35 de puncte.

Partida care începe de la ora 15:00, pe stadionul Municipal din Miercurea Ciuc, e arbitrată de centralul Viorel Nicușor Flueran (Craiova) și asistenții Cristian Daniel Ilinca (Craiova) și Andrei Alexandru Roman (Târgu Neamț). Rezervă este Dragoș Nicolae Lunca (Cluj-Napoca), în timp ce observatori au fost delegați Dan Monea (Aiud) și Bogdan Gheorghiță (Vaslui).