Câinii mici au mușcat un punct pe final

Mihai Andries 18 Nov. 2012, 09:45 Campionat

Frig pătrunzător la Slobozia de n-ai scoate un câine din casă. Cu toate acestea, eternul Cornel Țălnar a deplasat la meciul cu Unirea o întreagă haită de cățelandri dornici de afirmare. Cele două echipe s-au adulmecat reciproc preț de aproape o repriză. Doar șuturile lui L. Mihai (10, 38) și Roșu (35) au dezmorțit puțin atmosfera. Totuși, Mihalcea a reușit să scuture plasa lui Rîmniceanu (20), dar golul a fost anulat pentru ofsaid.

Contrar cursului jocului, dinamovistul Cazacu pătrunde în careul slobozean și îi oferă lui Stănescu centrarea ideală pentru deschiderea scorului. În startul reprizei secunde, același Stănescu îl pune în dificultate pe Dobre (46, 57), dar portarul Sloboziei se descurcă cu brio. În replică, Anghel șutează aiurea din poziție ideală (60).

Zece minute mai târziu Liviu Mihai este împiedicat să joace mingea în careul dinamovist, iar arbitrul dă lovitură de pedeapsă pentru gazde. Transformă Mihalcea, iar ialomițenii se năpustesc spre poarta lui Rîmniceanu. Cruda fortăreață a lui Țălnar rezistă pâna în minutul 83 când Toma centrează de pe dreapta din lovitură liberă, iar Stelian Stan pune capul la bătaie aducând Unirea în avantaj. Și, când firul jocului părea să aducă trei puncte pentru echipa lui Dună, dinamoviștii forțează un ultim atac. La un duel între Macare și Nae, arbitrul vede infracțiune și dă lovitură de pedeapsă pentru oaspeți. Macare este eliminat direct, iar Stănescu iși trece în cont dubla. Nervi, pumni strânși a frustrare și, în final, resemnare în tabăra slobozeană. De partea cealaltă, bucuria unui punct câștigat pe final la care puțini dinamoviști mai sperau.

UNIREA SLOBOZIA – DINAMO II BUCUREȘTI 2-2 (0-1) Ad. Mihalcea ’71 – pen., S. Stan ’83/ R. Stănescu ’39, ’90 – pen.

Unirea: L. Dobre – S. Stan, R. Soare (cpt.), G. Lazăr, C. Toma – C. Roșu (Drăguț ’81), M. Macare, L. Mihai, S. Gheorghiu – Ad. Mihalcea, D. Gheorghe (Fl. Anghel ’56) Antrenor: Marin Dună
Eliminat: Macare (90) – roșu direct

Dinamo: Rîmniceanu (cpt.) – E. Crăciun, M. Ioniță, I. Nae, Mușat – Cazacu, Al. Albert, Al. Roman (Al. Stan ’73), Rotariu (D. Buia ’90+2) – R. Stănescu, Lemac (V. Balint ’81) Antrenor: Cornel Țălnar