Duelul antrenorilor Diniță și Măldărășanu s-a terminat nedecis! „Sateliții” lui Dinamo și Astra și-au împărțit punctele în meciul restanță din Seria 2

Marius ANGHEL 10 Nov. 2016, 14:09 Stiri

Satelitul Astrei a continuat seria bună din acest sezon al Ligii 3 în partidele susținute în deplasare, unde, în afara meciului de debut, la Viitorul II, nu a pierdut niciodată. Într-un meci restant din etapa a 9-a a Seriei a 2-a, Astra II a avut, marți, 8 noiembrie, parte de un duel al sateliților, pe terenul celor de la Dinamo II, Romprim, unde chiar dacă echipa gazdă a avut avantajul de a utiliza mai mulți jucători din lotul primei echipe, precum fostul căpitan al Petrolului – Cobrea, plus Corbu, Janeczek, Vlad Olteanu, Dudea, Tîrcoveanu, Patrick Petre, Daniel Popa, nu s-a putut impune în fața tinerei grupări ploieștene!

A fost 1-1, un egal meritoriu pentru elevii lui Marius Măldărășanu, antrenor căruia i-au lipsit trei jucători importanți, fundașul central Mihnea Nicorescu, mijlocașul Romario Moise și golgheterul echipei – Marius Șumudică jr. – fiind toți accidentați.

Au ajutat însă mult echipa ploieșteană, Valentin Gheorghe – cel care, duminică seara bifase 10 minute în tricoul campioanei en-titre, în meciul câștigat de Astra cu Pandurii Târgu Jiu, scor 2-0, și Silviu Balaure. Astra a avut, din nou, jucători născuți în 1999 printre remarcați, „pariul” de a forța cât mai mulți tineri jucători în Liga a 3-a fiind răsplătit cu un gol de către Paulian Banu – exact cel mai tânăr fotbalist de pe teren, mijlocașul central născut în anul 2000 reușind șutul care a adus un punct Astrei, în minutul 69, imediat după ce intrase în teren!

Gazdele au controlat prima jumătate de oră a partidei, au deschis scorul din minutul 13 prin Andrei Tîrcoveanu, au avut și două bare, în timp ce Astra II a jucat mult mai bine după pauză, „băgând în ședință” mult mai pretențioasa echipă dinamovistă, în fața oficialilor clubului din „Ștefan cel Mare” veniți în număr mare să vadă… viitorul.

Astra II „leagă” rezultate pozitive după contribuția avută de jucătorii echipei „a doua” la calificarea în „optimile” Cupei României, la Timișoara, cu Becicherecul Mic, venind succesul cu Viitorul Domnești și, acum, remiza de la Dinamo II, următorul „hop” fiind sâmbătă când avem parte de singurul duel județean la nivel național, pentru seniori, de la ora 14:00, la Boldești fiind programat meciul Petrolistul – Astra II. În schimb, Dinamo II întâlnești vineri, de la ora 14:00, pe teren propriu, pe Arsenal Malu, ultima clasată din Seria a 2-a și singura echipă fără punct acumulat în acest sezon.

În clasament, după desfășurarea acestei restanțe, Dinamo II ocupă locul 10 cu 12 puncte, tot atâtea cât are și Axiopolis Cernavodă, în timp ce Astra II are 15 puncte și se află pe locul 6 în Seria a 2-a.

VEZI o GALERIE FOTO de la meci

DINAMO II – ASTRA II 1-1
Andrei Tîrcoveanu 13′ / Paulian Banu 69′

Cobrea (cpt.) – Corbu, Janeczek, D. Ciobotariu, Vl. Olteanu – Dudea (Neață 83′), Tîrcoveanu – P. Petre (Al. Dulca 57′), Liviu Gheorghe, Ion Gheorghe (M. Vlad 46′) – D. Popa
Antrenor: Laurențiu Diniță

Nedelcovici – Roman, Pahonțu (cpt.), Vârtej, F. Ioniță – Răileanu, Popescu (Banu 68′) – Chiși (Cioran 89′), Balaure (Oaie 90+2′), Dr. Gheorghe (A. Gheorghe 46′) – Val. Gheorghe
Antrenor: Marius Măldărășanu

Stadion: Romprim (București); Spectatori: 100; Arbitru: Ionela Alina Peșu; Asistenți: Pompiliu Costinel Barbu și Daniela Constantinescu (toți din Craiova).