Ca acasă la Giurgiu

16 May. 2009, 18:00 Campionat

Foarte aproape de malul Dunării, într-o atmosferă de sărbătoare, spectatorii nu s-au înghesuit la partida pe care toată lumea era cu ochii. Liderul Seriei I, Ceahlăul Piatra Neamț a obținut foarte ușor cele 3 puncte și promovarea in Liga I , în fața echipe locale Dunărea Giurgiu. Plăieșii de sub Pietricica au dat impresia că evoluează pe propriul teren, atât spectatorii cât și conducerea gazdelor aplaudând la scena deschisa performanța moldovenilor. Prima repriză a fost echilibrată, dar marile ocazii au fost în contul giurgiuvenilor care au ratat prin Bănaru deschiderea scorului. Fără 4 titulari suspendați, elevii lui Marin Barbu nu au rezistat asediului moldovean din începutul reprizei a doua, Barna în minutul 62 și Doicaru în minutul 68 au stabilit scorul final 0-2. Echipa gazdă a fost salvată miraculos, în dese rânduri, în repriza a doua, de bravul portar Mădălin Dragne, pe fondul impreciziei lui Ionuț Bădescu, Cebotaru sau Tudosă. În minutul 87, la gazde, a debutat tânărul fundaș Florin Narcis Pascu, care va împlini în iunie 18 ani. După fluierul de final, cei de la Ceahlăul au anunțat că vor sărbători promovarea la finalul campionatului, fiind apoi felicitați de conducerea și de antrenorul echipei gazdă, Marin Barbu.