![CS Mioveni a ratat aducerea lui Remi Emeriau, pe care a vrut să îl achiziționeze fără bani. În schimb, a anunțat venirea unui mijlocaș elen](https://media.prosport.ro/oSXHLWlFjxvEsfhCPWHQ3DqqkI0=/340x191/smart/filters:contrast(5):format(webp):quality(80)/https%3A%2F%2Fliga2.prosport.ro%2Fwp-content%2Fuploads%2F2024%2F07%2Fcs-mioveni-afc-campulung-muscel-1-1024x576.jpg)
Fostul goalkeeper al gorjenilor Adrian Horvat își caută echipă, după ce a încheiat conturile cu vicecampioana Pandurii Tg Jiu, formație unde a activat în ultimele trei sezoane.
Horvat fusese adus la Tg Jiu de la Mureșul Deva, însă nu a apucat să debuteze în Liga I, acesta aflându-se mai mereu în umbra titularului, Pedro Mingote. Fotbalistul devean caracterizează perioada petrecută la Tg Jiu ca o experiență benefică pentru cariera lui. „În primul rând a fost o perioadă de acumulări fizice, tehnico-tactice și de acomodare cu rigorile Ligii I. Am avut o ascensiune, ajungând rezerva lui Mingote, un portar cu multă experiență, cu multă campionate în spate, care m-a ajutat mult în progresul meu”, spune Horvat, ce a debutat în liga a II-a la 18 ani în tricoul echipei din orașul natal.
În vârstă de 23 ani, Horvat a mai jucat la Mureșul Deva în 2008-2010, acolo unde după numai o jumătate de sezon, în care a evoluat ca titular, a fost remarcat de Petre Grigoraș și transferat la Pandurii.
Articol scris de Lucian DANCIU