România U19, înfrângere cu goluri multe în ultimul meci de la Turul de Elită. Tricolorii au pierdut duelul cu Franța U19 și nu merg la EURO

Andrei PASCU 28 Mar. 2023, 19:33 Naționale

România U19 a cedat în ultimul meci de la Turul de Elită, competiție care s-a ținut în Franța pentru tricolori și pentru selecționatele pe care le-au întâlnit. Marți, a jucat chiar cu țara gazdă, în fața căreia a pierdut în urma unei partide cu multe goluri, șase.

România U19 a cedat cu 2-4 contra naționalei din ”Țara ”Hexagonului”, la pauză fiind condusă la două goluri, Franța U19 având 3-1.

România U19, eșec în ultimul meci de la Turul de Elită, cu Franța U19

Franța U19 a marcat de două ori în primul sfert de oră, în minutele 13 și 15, prin Edan Diop și Malamine Efekele, dar tricolorii lui Alexandru Pelici au redus din diferență în minutul 31, când a punctat Rareș Pop, jucătorul legitimat la UTA.

Până la pauză însă, Franța U19 a mai marcat un gol, cu două minute înainte de finalul timpului regulamentar, prin Desire Doue. După reluare, rezultatul s-a menținut pentru câteva minute bune, iar România U19 s-a apropiat, ulterior, din nou la un gol, marcator fiind jucătorul Stelei, Atanas Trică, în minutul 77.

Însă, pe final, în minutul 81, adversarii au primit lovitură de la 11 metri, iar Eliesse Ben Seghir a transformat și a stabilit scorul final, 4-2.

Jucătorii din ligile inferioare care au evoluat în partida Franța U19 – România U19

În privința jucătorilor din ligile inferioare din România convocați de Alexandru Pelici, pe teren s-au aflat portarul David Dincă (Steaua), integralist, fundașii Mark Kovacs (FK Miercurea Ciuc), pe teren din minutul 82, David Maftei (Unirea Dej), integralist, mijlocașii Vlasti Martinovic (Farul 2), pe teren până în minutul 64, Alexandru Musi (Politehnica Iași), pe teren până în minutul 64, Alin Boțogan (Unirea Slobozia), integralist, atacantul Atanas Trică (Steaua), pe teren din minutul 64.

Nu au jucat Ștefan Duțu (Farul 2), Robert Sălceanu (Gloria Buzău), Denis Bujor (Unirea Slobozia), Mihai Ciontoș (Progresul Spartac), Ștefan Lefter (Corvinul Hunedoara), rezerve neutilizate sau nefiind incluși în lot de selecționerul Alexandru Pelici.

• România U19: Dincă (cpt.) – Maftei, Grigore-Huideș, Pașcalău, Borza – Mazilu (Musi 64’), Martinovic (Radaslavescu 64’), Vulturar (Sala 46’), Boțogan, Pop (Kovacs 82’) – Burnete (Trică 64’).
    Rezerve neutilizate: Lefter – Sălceanu, Duțu

România U19 nu s-a calificat la Campionatul European

România U19 a terminat grupa din Turul de Elită pe locul 3, mai înregistrând o victorie și o înfrângere până la duelul cu Franța U19, iar astfel nu va merge la turneul european final. Tricolorii au pierdut prima partidă, cu Norvegia U19, scor 0-4, după care au învins Irlanda de Nord U19, scor 3-1.

Clasamentul final al grupei:

1. Norvegia U19 – 9 pct.
  2. Franța U19 – 6 pct.
  3. România U19 – 3 pct.
  4. Irlanda de Nord U19 – 0 pct.

Lotul selecționat de Alexandru Pelici pentru Turul de Elită din Franța:

Portari: David Dincă (Steaua), Ștefan Lefter (Corvinul Hunedoara), Mihai Ciontoș (Progresul Spartac);

Fundași: David Maftei (Unirea Dej), Robert Sălceanu (Gloria Buzău), Adrian Grigore-Huideș (Albacete Balompié / Spania), Răzvan Pașcalău (U.S. Lecce / Italia), Andrei Borza (Farul Constanţa), Ștefan Duțu (Farul Constanţa 2), Mark Kovacs (FK Miercurea Ciuc);

Mijlocași: Eduard Radaslavescu (FCSB), Rareș Pop (UTA Arad), Alin Boțogan (Unirea Slobozia), David Sala (Universitatea Craiova), Alexandru Musi (Politehnica Iași), Vlasti Martinovic (Farul Constanţa 2), Denis Bujor (Unirea Slobozia), Cătălin Vulturar (U.S. Lecce / Italia);

Atacanți: Rareș Burnete (U.S. Lecce / Italia), Adrian Mazilu (Farul Constanţa), Atanas Trică (Steaua).