România U19 a pierdut categoric primul meci de la Turul de Elită, cu Norvegia U19. Opt jucători din Liga 2 și Liga 3, pe teren în eșecul cu nordicii

Răzvan STÎNGĂ 22 Mar. 2023, 18:39 Liga 2

România U19 a debutat cu o înfrângere la scor la Turul de Elită, ultima etapă a calificărilor înaintea Campionatului European, care are loc în Franța, una dintre adversarele tricolorilor lui Alexandru Pelici în grupă. Duelul cu Norvegia U19 a fost cedat cu 0-4.

Diferența s-a făcut din primul sfert de oră, când nordicii au marcat de două ori, prin Hansen-Aaroen și Flataker, în minutele 4 și 14. Însă, scorul la pauză a fost unul de neprezentare, în urma reușitei lui Schjelderup din minutul 25.

România U19, eșec la scor cu Norvegia U19, la Turul de Elită. Opt jucători din Liga 2 și Liga 3, pe teren

S-a ținut mai bine România U19 în repriza a doua, dar tot a mai încasat un gol, în minutul patru al prelungirilor meciului, de la Riisnaes.

În privința jucătorilor din ligile inferioare din România convocați de Alexandru Pelici, pe teren s-au aflat portarul David Dincă (Steaua), integralist, fundașii Mark Kovacs (FK Miercurea Ciuc), integralist, Ștefan Duțu (Farul 2), integralist, Robert Sălceanu (Gloria Buzău), pe teren din minutul 86, mijlocașii Vlasti Martinovic (Farul 2), pe teren după pauză, Denis Bujor (Unirea Slobozia), pe teren din minutul 64, Alexandru Musi (Politehnica Iași), pe teren până în minutul 76, atacantul Atanas Trică (Steaua), pe teren din minutul 76.

Mihai Ciontoș (Progresul Spartac), David Maftei (Unirea Dej) și Alin Boțogan (Unirea Slobozia) nu au fost în lot, iar Ștefan Lefter (Corvinul Hunedoara) a fost rezervă neutilizată.

• Jucătorii pe care a mizat Alexandru Pelici cu Norvegia U19: Dincă – Kovacs, Pașcalău, Duțu, Borza (Sălceanu 86’) – Vulturar (Martinovic 46’), Sala –  Mazilu (Pop 64’), Radaslavescu (Bujor 64’), Musi (Trică 76’) – Burnete
    Rezerve neutilizate: Lefter – Bujor

Doar primul loc merge la EURO U19

În celălalt meci al grupei din care face parte România U19, Grupa 1, se întâlnesc, în prima etapă, Franța U19 și Irlanda de Nord U19. Următorul duel pentru tricolori e cu irlandezii, sâmbătă, de la ora 16:00. Marți, 28 martie, tot de la ora 16:00, va avea loc și partida cu ”cocoșii galici”.

Referitor la regulamentul de calificare, doar prima clasată merge la EURO.

Lotul selecționat de Alexandru Pelici pentru Turul de Elită din Franța:

Portari: David Dincă (Steaua), Ștefan Lefter (Corvinul Hunedoara), Mihai Ciontoș (Progresul Spartac);

Fundași: David Maftei (Unirea Dej), Robert Sălceanu (Gloria Buzău), Adrian Grigore-Huideș (Albacete Balompié / Spania), Răzvan Pașcalău (U.S. Lecce / Italia), Andrei Borza (Farul Constanţa), Ștefan Duțu (Farul Constanţa 2), Mark Kovacs (FK Miercurea Ciuc);

Mijlocași: Eduard Radaslavescu (FCSB), Rareș Pop (UTA Arad), Alin Boțogan (Unirea Slobozia), David Sala (Universitatea Craiova), Alexandru Musi (Politehnica Iași), Vlasti Martinovic (Farul Constanţa 2), Denis Bujor (Unirea Slobozia), Cătălin Vulturar (U.S. Lecce / Italia);

Atacanți: Rareș Burnete (U.S. Lecce / Italia), Adrian Mazilu (Farul Constanţa), Atanas Trică (Steaua).