„Zimbrii” suflă în ceafa liderului!

Marius ANGHEL 16 Apr. 2013, 11:34 Ligi județene

Retezatul Hațeg a învins și echipa din Uricani și este la doar 3 puncte distanță de locul 1

Revelația returului de campionat și singura echipă neînvinsă în 2013 în Liga a IV-a Hunedoara, Retezatul Hațeg, a încheiat pe plus seria de trei meciuri tari disputate săptămâna trecută.

Trupa pregătită de Flaviu Itul s-a ales cu 7 puncte și a urcat o poziție în clasament după confruntările cu Gloria Geoagiu (2-0, la Hațeg), cu liderul Universitatea Petroșani (3-3, în deplasare) și cu Minerul Uricani pe care a învins-o sâmbătă, scor 3-1, într-un joc care a contat pentru etapa a XXV-a. La pauză a fost egal cu golurile marcate la interval de două minute de Cărăvan și Zaharia.

Meciul a fost decis în repriza secundă în decurs de 10 minute de „veteranii” Hațegului, Kallai (64) și Adrian Câmpeanu (74), care au marcat cu capul din centrările lui Ișfan.

În minutul 49 antrenorul Uricaniului, Vasile Scurtu, a fost eliminat pentru proteste repetate și vehemente la deciziile arbitrului și a urmărit restul jocului din tribună. Cu această victorie „zimbrii” au făcut 53 de puncte cu trei mai puțin decât echipele de pe primele două locuri, Minerul Uricani și „U” Petroșani care au câte 56 puncte.

Retezatul Hațeg   3 (1)
Tonca – A. Câmpeanu, Capâlnaș, Laslău, M. Daj, Kallai, Ișfan, Cărăvan (78 Borbely), Pușcă (87 R. Marcu), Ov. Popesc (cpt;), Ursachi (74 Tămășiloni).
Antrenor: Flaviu Itul.

Minerul Uricani 1 (1)
A. Farcaș – A. Anghelina, C. Irina, Trestian, D. David, Al. Cojocaru, Cioraia, Zaharia (83 Românesc), Harangozo (47 Timișan), Ciocoi (71 D. Voina), Chișcă (cpt; 77 V. Mihăilescu).
Antrenor: Vasile Scurtu.

Au marcat: Cărăvan (16), Kallai (78), A Câmpean (87) / Zaharia (18).
Arbitru: Denis Haidiner. Asistenți: Bogdan Găceanu și Raul Popa (toți din Hunedoara). Observator AJF: Petre Spărios (Hunedoara).

Partida Aurul Certej – Aurul Brad
nu s-a disputat din cauza terenului impracticabil.

CLASAMENTUL

1.  „U” Petroșani        25    17    5    3    63-21    56p
2. Minerul Uricani        25    18    2    5    57-24    56p
3. Retezatul Hațeg        25    16    5    4    66-34    53p
4. Gloria Geoagiu        25    15    7    3    62-27    52p
5. Aurul Brad            24    14    6    4    48-18    48p
6. Hercules Lupeni        25    15    3    7    48-35    48p
7. CS Vulcan            25    14    4    7    64-32    46p
8. Dacia Orăștie            25    14    4    7    64-33    46p
9. Metalul Crișcior        25    13    1    11    50-38    40p
10. Șoimul Băița        25    9    8    8    43-31    35p