Victorie chinuită a liderului de la Mehedinți

Marius ANGHEL 01 Apr. 2014, 14:17 Ligi județene

Cu punctaj maxim în actualul sezon din Liga a IV-a, CS Minerul Mehedinți n-a prea avut cărbuni cu AS Corcova, echipă aflată în partea inferioară a clasamentului. După 0-0 la pauză, echipa cu sediul la Valea Copcii s-a desprins în partea secundă prin dubla atacantului Cristian Boboescu (’56, ’75) și prin reușita fundașului Alin Lăpădat (’64). Rezultatul final a fost stabilit de Eduard Tița, care a punctat în minutul 81.

Liderul Ligii a IV-a Mehedinți a obținut astfel o victorie chinuită, cu 3-1, în deplasarea de la AS Corcova, iar etapa viitoare va juca cu AS Real Vânju Mare, meci programat sâmbătă, de la ora 11, pe Stadionul Termo din Dr. Tr. Severin.

După runda a XVI-a, pe locul secund a urcat AS Drobeta 2013, care a profitat de faptul că Recolta Dănceu și-a amânat meciul pe care trebuia să-l dispute la Cujmir. Severinenii au câștigat la „masa verde” partida cu Dunărea Pristol, deoarece oaspeții nu s-au prezentat și voi fi excluși din campionat.

Echipa antrenată, din retur, de Cornel Mihart se află la 10 puncte în spatele liderului, care are însă un meci în minus. Duminică dimineața, severinenii vor juca pe terenul ocupantei locului 5, AS Baia de Aramă. Echipa pregătită de Eduard Modoran a câștigat în această rundă cu 2-0 la Șimian, prin golurile lui Ovidiu Despău (’25) și Adrian Tunaru (’27).

Cele mai multe goluri s-au marcat în partida AS Real Vânju Mare – CS Strehaia, încheiată la egalitate, scor 4-4. Gazdele au punctat prin Liviu Crețu (’10, ’72), Mădălin Trandafir (’32) și Cătălin Murdeală (’55), în timp ce Alexandru Balaci (’12, ’58) și Alexandru Jianu (’50, ’90) au egalat pentru echipa antrenată de Dan Șurlău.

Rezultatele etapei a XVI-a

AS Drobeta 2013 – Dunărea Pristol        3-0 (N)

Clasamentul Ligii a IV-a Mehedinți

1. Minerul        15    15    0    0    49-6    45
2. Drobeta 2013    16    11    2    3    52-16    35
3. Dănceu        15    11    1    3    74-22    34
4. Phoenix        15    10    3    2    38-18    33
5. Baia de Aramă    16    9    2    5    29-29    29
6. Gruia        16    9    1    6    30-31    28
7. Șimian        16    7    1    8    26-37    22
8. Cerneți        16    6    3    7    34-33    21
9. Strehaia        16    4    4    8    27-34    16