Victoria Cazasu a realizat scorul etapei și este lider

30 Aug. 2011, 12:24 Ligi județene
Victoria Cazasu** a realizat scorul etapei și este lider

Etapa a doua din cadrul ligii a IV-a brăilene la fotbal a fost una în general calmă, fără absolut nicio surpriză, în care gazdele au câștigat cinci partide, două au revenit oaspeților, fiind marcate în total un număr de 28 de goluri (15 gazdele și 13 oaspeții). Scorul acestei etape a doua a fost înregistrat la Dedulești, acolo unde Victoria Cazasu s-a impus cu un categoric 6-0 în fața gazdelor de la Victoria din localitate, dar după ce la pauză scorul era unul de egalitate, 0-0! Golurile marcate de Matei (2), Popescu (2), Tănase și Ștergărel au urcat formația din Cazasu pe primul loc al clasamentului cu 6 puncte și un golaveraj de 9-2. Pe locul al doilea, tot cu 6 puncte dar cu un golaveraj mai slab (6-1) se află nou promovata Voința Vișani, care a câștigat cu scorul de 2-1 meciul jucat acasă în compania Viitorului Galbenu, dar la pauză era doar 0-0.

Tot maximum de puncte (golaveraj 5-3) a acumulat și Sportul Chiscani după ce aceasta s-a impus la limită, 2-1, pe teren propriu în meciul jucat împotriva Voinței Șuțești, iar ultima formație care are 6 puncte (dar are golaverajul de 3-1), după două etape este Victoria Traian. După ce a câștigat runda trecută acasă, derbyul cu Fortino Ianca, gruparea finanțată de Nicușor Abăseacă a câștigat cu scorul de 2-1 partida din deplasare de la Voința Găiseanca, dar după ce la pauză au condus gazdele cu 1-0!! Una dintre formațiile care au pretenții la promovarea în liga a treia, Fortino Ianca, a câștigat doar cu scorul de 2-1 meciul de pe teren peropriu jucat cu nou promovata Siretul Vădeni, după o partidă în care oaspeții au avut 1-0 (!?) la pauză, iar formația finanțată de Fănel Băluță a înscris golul victoriei abia în minutul 83 prin Mâțâ!

După înfrângerea din etapa trecută, 2-3 pe terenul Victoriei Cazasu, în această etapă FC Tufești a spulberat în fața propiilor suporteri pe Dunărea Gropeni, pe care a învins-o cu un categoric 5-1, în timp ce CS Făurei și-a trecut în cont primele trei puncte după ce a învins pe teren propriu cu scorul de 3-1 pe Avântul Mircea Vodă.

Rezultatele tehnice și marcatorii acestei etape a doua din liga a IV-a brăileană sunt următoarele:

Voința Vișani – Viitorul Galbenu 2-1 (0-0)