„U” Petroșani a revenit pe primul loc!

Marius ANGHEL 08 Nov. 2012, 13:07 Ligi județene

Echipa de fotbal Universitatea Petroșani a făcut scorul etapei a XIII-a din Liga a IV-a Hunedoara, 8 la 0, cu Retezatul Râu de Mori. Cu această victorie „studenții” (foto) au egalat la puncte pe moții de la Aurul Brad cărora le-au luat fața în clasament la golaveraj. La pauză a fost 4 la 0.

Căpitanul petroșănenilor, Adi Soare a marcat 4 goluri! Celelalte goluri ale trupei antrenate de profesorul Ionuț Stelescu au fost marcate de Sebastian Bobină, Puian, Marton și Alexandru Medrea. „Băieții mei au făcut un meci bun. Au jucat frumos, în viteză și direct pe poartă”, a exclamat la final tehnicianul Universității Petroșani, Ionuț Stelescu (foto mic) care și în acest joc a folosit în echipa de start 4 jucători de 17 ani: Ștoi, Bobină, Medrea și Baltaru.

Stelescu n-a ratat ocazia să anunțe încă odată că în acest sezon țintește maximum cu ambele echipe. „Vreau să câștig campionatul județean și barajul de promovare în Liga a treia cu seniorii și să i-au titlul de campioană națională cu echipa de juniori A1”, a mai spus Stelescu. „U” Petroșani a mai mai fost lider între etapele IV și a XI-a.

Juniorii Universității Petroșani sunt neînvinși

Altfel, meciul dintre echipele de juniori ale Universității Petroșani și Retezatul Râu de Mori s-a încheiat subit înainte de vreme, în minutul 65 la scorul de 10-1! Atunci oaspeții au retras echipa de pe teren deoarece rămăseseră în doar 7 jucători de câmp…

2. Aurul Brad 13 9 2 2 27-12 29p
3. Minerul Uricani 13 9 1 3 33-11 28p
4. Gloria Geoagiu 13 8 4 1 28-16 28p
5. Dacia Orăștie 13 9 0 4 38-15 27p
6. Aurul Certej 13 6 5 2 32-19 23p
7. Metalul Crișcior 13 7 1 5 28-17 22p
8. CS Vulcan 13 6 3 4 34-22 21p
9. Retezatul Hațeg 13 6 3 4 28-24 21p
10. Hercules Lupeni 13 6 2 5 19-20 20p
11. Jiul II Petroșani 13 5 3 5 35-28 18p