Surpriză în Liga IV Mureș: etapă echilibrată!

Marius ANGHEL 25 Nov. 2013, 13:14 Ligi județene

Penultima etapă a seriei Mureș din Liga IV de fotbal a fost cea mai echilibrată din această ediție în ceea ce privesc rezultatele înregistrate. Lucrul care s-a clarificat este acela că a fost decisă echipa care va ocupa până la primăvară treapta a treia a podiumului. La acest lucru a „contribuit” Gaz Metan Târgu-Mureș, care a cedat pe teren propriu, 1-3 cu Mureșul Nazna, echipă care urcă în prima jumătate a clasamentului.

„Gaziștii”, deși au avut numeroase ocazii, au fost învinși de o echipă mai pragmatică. Aceasta s-a desprins din prima repriză pe tabelă și și-au mărit avantajul la 3-0 după pauză. Golul înscris de târgumureșeni a reaprins speranțele echipei lui Varro, dar a lipsit luciditatea și finalista fazei județene a Cupei României a învins meritat. Înaintea acestei partide, o altă surpriză.

Etapa a fost deschisă de ASA 2, care a suferit la rândul ei de ineficiență în fața porții adverse. Debutantă în acest eșalon și aflată în a doua jumătate a clasamentului, formația Gliga Companies din Reghin a deschis scorul în prima repriză, în plină dominare a târgumureșenilor. ASA 2 a reușit în partea a doua să restabilească egalitatea și a dominat în continuare, dar ocaziile mai importante au aparținut tot reghinenilor. În ultimele minute două intervenții ale lui Viciu, portar al echipei divizionare secunde au făcut ca cele trei puncte să nu plece la Reghin, dar și o ultimă intervenție a portarului reghinean a menținut egalitatea.

Sovata rămâne pe podium, Bergia pasează lanterna

În clasasament s-au produs foarte puține schimbări. Probabil semnificativă este pentru Unirea Iclănzel Berghia, care a cedat ultimul loc. În schimb, Lacul Ursu Mobila Sovata și-a consolidat poziția a treia, învingând în cel mai „tare” joc al etapei, 2-1 la Rușii Munți. Parțial surprinzătoare, înfrângerea Mureșului Luduș la Sărmașu și remiza celor de la Miercurea Nirajului la Cuci. Scorul etapei l-a înregistrat liderul Înfrățirea Valea Izvoarelor, dar rezultatul de „doar” 4-0 la Arena Sighișoara poate fi la rândul lui o surpriză în fața celei mai slabe apărări. Aflată în umbra liderului, CS Iernut a obținut o victorie scontată la Miheșu de Câmpie și așteaptă returul de la primăvară cu Valea Izvoarelor. Până atunci, o ultimă etapă din acest an, sâmbăta viitoare, când liderul joacă acasă cu Miheșul, iar Iernutul cu vecinii din Cuci.