Sportul Chiscani face legea în prima ligă județeană din Brăila. Liderul a învins la scor a doua clasată

Marius ANGHEL 27 May. 2016, 12:26 Ligi județene
Sportul Chiscani face legea în prima ligă județeană din Brăila.** Liderul a învins la scor a doua clasată

Sportul Chiscani face legea în Liga a IV-a Brăila. Liderul s-a impus la scor, 5-1, pe terenul celei de a doua clasate, Viitorul Ianca. Satelitul Daciei Unirea a urcat pe locul al doilea, după ce a realizat scorul etapei 11-0, în partida cu Viitorul Însurăței. Victoria Cazasu a făcut rocadă în clasament cu Victoria Traian. Toate acestea sunt cele mai importante rezultate înregistrate în etapa a 7-a a play-off-ului primei ligi brăilene.

Liderul Sportul Chiscani, în formula Ghighimoc (Comănescu 62) – C. Boariu, Dobrin, Milea (Mirescu 51), Smeu – L. Boariu, Costache, Drăguș (Vârlan 46), Zărnescu – Huțu, V. Durbacă (Nedelcu 84), face în continuare legea în Liga a IV-a la fotbal din județul Brăila. Elevii lui Georgel Pascu s-au impus cu 5-1, pe stadionul „Ștefan Vrăbioru”, în partida cu a doua clasată, Viitorul Ianca, și a mai făcut un pas spre barajul de promovare în Liga a III-a.

Vali Durbacă a deschis scorul la Ianca după numai 8 minute de joc și tot el l-a majorat la 2-0, în minutul 40. În această perioadă Huțu a trimis mingea în bara porții apărate de Sârbu, Durbacă (min. 23) a șutat de la marginea careului mic, însă Nazâru a degajat mingea de pe linia porții, iar în minutul 37, Huțu, dintr-o poziție foarte bună, a trimis mingea razant cu vinclul porții gazdelor. Viitorul a irosit prin Toni (min. 38) o mare șansă de a egala. Grozea a ratat prima mare ocazie a părții secunde, apoi Sportul a revenit în atac și în minutul 65 Durbacă l-a servit ideal în careu pe Vârlan, iar noua achiziție a liderei, a dus scorul la 3-0. După două goluri și o pasă de gol, Durbacă a făcut un henț în propriul careu, iar Toni a marcat din penalty și gazdele începeau să spere într-un rezultat strâns. Numai că în minutul 81, frații Boariu au distanțat-o pe Sportul din nou la trei goluri de adversara sa, Liviu a centrat perfect din corner, iar Claudiu a înscris pentru 4-1. Scorul final, 5-1 pentru Sportul Chiscani a fost stabilit de Mirescu, în minutul 83.

Aflată pe locul al treilea înaintea acestei runde, Dacia Unirea 2 Brăila, pentru care Dragoș Mucuță și Gicu Iordache au marcat câte patru goluri fiecare, s-a impus cu 11-0 pe Municipal, în partida cu Viitorul Însurăței și profitând de înfrângerea echipei din Ianca, a urcat pe locul secund în clasamentul turneului play-off.

Surpriza etapei a fost realizată de Victoria Cazasu, care a câștigat cu 9-5, partida susținută în deplasare, la Victoria Traian și a urcat pe locul al patrulea. Tot la capitolul surprize poate fi considerată victoria echipei Gloria Movila Miresii în partida cu Voința Plopu.

În play-off podiumul se prezintă astfel: 1 Sportul Chiscani 49 puncte, 2 Dacia Unirea 2 Brăila 24 puncte, 3 Viitorul Ianca 23 puncte, iar în play-out ordinea primelor clasate este următoarea: 1 Pandurii Tudor Vladimirescu 39 puncte, 2 CS Făurei 32 puncte, 3 Voința Plopu 29 puncte.