Sporting Roșiori, campioană după mai bine de 40 de ani!

Marius ANGHEL 29 May. 2013, 11:13 Ligi județene
Sporting Roșiori,** campioană după mai bine de 40 de ani!

Sporting Rosiori a invins sambata, in etapa a 28-a a Ligii a 4-a, cu scorul de 4-1 pe Unirea Tiganesti si si-a adjudecat matematic titlul judetean in Teleorman.

Rosiorenii au deschis scorul in primul minut de joc, in urma unei faze fixe. Lecoviste a centrat, iar Dicu s-a aflat la finalizare. Golul doi al Sportingului a venit in minutul 49 si fost inscris de Ionut Sarbu, din pasa aceluiasi Lecoviste. Tot Lecoviste a pasat si pentru golul trei al rosiorenilor, la reusita lui Popovici (86), dupa ce oaspetii redusesera din diferenta prin Gheorghe Campeanu (68). Ultimul gol al partidei a fost marcat de Popovici, care a reusit „dubla” si a inchis tabela in minutul 90.

La final, rosiorenii s-au bucurat discret pentru obtinerea acestui titlu, marea incercare urmand a fi pe 19 iunie, cand elevii lui Florin Soava vor intalni la barajul de promovare campioana judetului Olt, FC Bals.

Sporting a evoluat in urmatoarea formula de joc: 1. Bușcă – 3. Vișan, 18. Găiceanu, 17. Sitaru, 4. Dicu – 19. Bujorescu, 5. Lecoviște, 11. Popescu, 16. Urâtu – 14. Stavarache, 7. Fl. Coman. Au mai intrat: 10. Popovici, 9. Sârbu și 2. Ciubuc

Ultima data cand Sporting Rosiori a castigat titlul judetean a fost in sezonul 1970/1971.