Semne de slăbiciune, înainte de baraj

A fost ultimul meci înainte de baraj pentru echipa antrenată de Cristian Boboescu, care în ultima rundă va sta, deoarece adversara Agromec Șimian a fost exclusă din campionat din cauza datoriilor. Neînvinsă în actuala stagiune, Minerul Mehedinți mai încheiase la egalitate și partida de la Dănceu, scor tot 1-1, în retur. La Cujmir, gazdele au deschis scorul prin Mădălin Gabriel Birău (’16), iar juniorul Ștefan Adelin Rașcotă a egalat în minutul 42.

Antrenorul Boboescu a menajat câțiva titulari, dar rezultatul ridică mai multe semne de întrebare, ținând cont că pe 21 iunie, în meciul de baraj, Minerul va întâlni reprezentanta unui județ limitrof.

În discuții cu Primăria Severin

În cazul în care campioana Ligii a IV-a Mehedinți va promova, autoritățile locale din Drobeta – Turnu Severin ar putea să preia clubul cu sediul la Valea Copcii, căruia i-ar schimba denumirea în FC Mehedinți. Președinte ar deveni Gabriel Boștină, iar noua echipă a orașului va juca pe Stadionul Municipal! Părțile negociază deja tranzacția, dar momentan nu s-au înțeles în privința mai multor clauze.

Tot două meciuri s-au disputat

Până atunci, mai e de disputat o etapă din campionatul județean, iar în penultima rundă doar două meciuri s-au disputat. În celălalt joc, desfășurat pe Stadionul Termo, AS Drobeta 2013  a dispus cu 5-2 de Real Vânju Mare, prin reușitele lui Cătălin Poenaru (’18), Robert Sîrbescu (’32, ’72, ’82) și Costinel Vasilică (’83), respectiv Elvis Chican (’55, autogol) și Eugen Lătea (’60).

La scorul de 2-2, oaspeții au rămas în inferioritate numerică, după eliminarea lui Mădălin Bușoi, din minutul 65.

Dacă Vânju Mare n-a dezonorat competiția, AS Baia de Aramă nu s-a prezentat la Gruia, după ce, în urmă cu 4 etape, nu venise nici la Drobeta – Turnu Severin, pentru meciul cu Minerul, de pe Stadionul Termo!

Etapa a XXV-a

AS Drobeta 2013 – AS Real Vânju Mare    5-2
Viitorul Cujmir – Minerul Mehedinți        1-1
Dunărea Gruia – AS Baia de Aramă        3-0
(N)
Recolta Dănceu – Dunărea Pristol        3-0 (N)
Pandurii Cerneți – Kladova Drobeta        3-0 (N)
Agromec Șimian  – CS Strehaia        0-3 (N)
Phoenix Izv. Bîrzii – AS Corcova        0-3 (N)

Clasament

1. Minerul        25    23    2    0    96-9    71
2. Dănceu        24    18    2    4    105-31    56
3. Drobeta 2013    25    18    2    5    84-28    56
4. Gruia        25    15    1    9    49-39    46
5. Baia de Aramă    25    14    2    9    46-48    44
6. Phoenix*        25    12    3    10    43-42    39
7. Strehaia        25    11    3    11    50-46    36
8. Cerneți        25    11    3    11    58-58    36
9. Corcova        25    12    0    13    54-55    36