Scoruri de maidan, în ultima rundă din Mehedinți!

Marius ANGHEL 11 Dec. 2013, 17:16 Ligi județene
Scoruri de maidan,** în ultima rundă din Mehedinți!

Campionatul județean de fotbal din Mehedinți a ajuns la jumătatea sezonului. Etapa a XIII-a, ultima a turului, a adus și cea mai mare diferență de scor a stagiunii 2013-2014, înregistrată, paradoxal, la derby-ul Recolta Dănceu – AS Baia de Aramă.

Deși se întâlneau echipele care, înaintea acestui meci, se aflau pe locurile 5, respectiv 4, gazdele s-au impus cu un incredibil 14-2. După 3-0 la pauză, Recolta a înscris de 11 ori în partea secundă, umilindu-și astfel adversara cu care s-a luptat sezonul trecut pentru adjudecarea titlului județean.

La acest scor au contribuit Robert Țogoe (‘6, ’58, ’61, ’69), Gabriel Enea (’19, ’71, ’77, ’89), Lucian Brucă (’25, ’86), Constantin Negrescu (’52, ’64) și Cătălin Chirfot (’56, ’67), respectiv Remus Irinoiu (’63) și Cătălin Silviu Munteanu (’82). După acest rezultat, Dănceu a urcat pe patru, iar Baia de Aramă a coborât pe locul șase, fiind întrecută și de Dunărea Gruia, care a învins cu 5-3 AS Corcova.

La scor de maidan a câștigat și ocupanta locului trei, AS Phoenix Izvorul Bîrzii, care a dispus cu 10-1 de AS Real Vânju Mare, prin reușitele lui Dan Donoată (‘3, ’50), Andrei Laurențiu Enea (’12, ’24, ’80, ’85), Ionuț Ilie (’31), Gică Tănăsie (’49, ’83) și Cristinel Baciu (’77), respectiv Daniel Mitrică Modîlcă (‘6).

Victorie chinuită pentru lider

În schimb, liderul Minerul s-a chinuit cu modesta Agromec Șimian, de care a trecut cu 2-1, printr-un autogol, în minutul 86.  Echipa antrenată de Cristian Boboescu deschisese scorul prin Mario Porcescu (62), dar gazdele au egalat după doar trei minute, prin Costel Gogonețu. Pe finalul partidei, Adelin Bordea a reluat balonul, cu capul, în propria poartă, și Minerul  a încheiat prima parte a sezonului cu victorii pe linie, la 10 puncte de ocupanta locului secund AS Drobeta 2013. În ultima etapă a turului, echipa severineană a învins cu 3-1 CS Strehaia, golurile partidei de la Schela-Ștrand aparținând lui Ionel Răceanu (’33), Relu Țurai (’63) și Răzvan Bonțoi (’89), respectiv Florin Dobrescu (’59).

Porcescu și Enea, tunarii județului

În clasamentul golgheterilor conduc Mario Porcescu (Minerul) și Gabriel Enea (Recolta), ambii cu câte 15 reușite. Topul e completat de Robert Sârbescu (AS Drobeta 2013, 12 goluri), Andrei Laurențiu Enea (Phoenix, 11 g), Răzvan Bonțoi (AS Drobeta 2013, 10 g), Dorian Vasilică (AS Drobeta 2013, 10 g), Constantin Negrescu (Recolta, 10 g), Claudiu Topală (CS Streehaia, 9 g), Robert Țogoe (Recolta, 9 g) și Mădălin Mătăsăreanu (Pandurii Cerneți, 9 g), ultimul marcând de cinci ori în partida cu Dunărea Pristol (5-2), din ultima etapă.

Liga a IV-a Mehedinți se va relua în primăvară și va începe cu restanțele AS Kladova Drobeta – Agromec Șimian (etapa I) și Phoenix Izvorul Bîrzii – Recolta Dănceu (etapa a VI-a), ambele amânate la solicitarea oaspeților, după care va avea loc prima rundă a returului.

Clasament

1. Minerul        13    13    0    0    44-5    39
2. Drobeta 2013    13    9    2    2    45-13    29
3. Phoenix        12    8    3    1    30-11    27
4. Dănceu        12    8    1    3    58-20    25
5. Gruia        13    8    1    4    27-23    25
6. Baia de Aramă    13    7    2    4    25-25    23
7. Cerneți        13    5    3    5    29-23    18
8. Strehaia        13    4    2    7    22-27    14
9. Șimian        12    4    1    7    20-35    13