Recolta, pusă la pământ din primele minute

Recolta,** pusă la pământ din primele minute

Răzvan Doman (’14), Robert Sîrbescu (’16) și Relu Țurai (’23), respectiv Robert Țogoe (’36) au fost marcatorii de pe Stadionul Termo, iar rezultatul a urcat echipa severineană pe ultima treaptă a podiumului și a coborât Dănceul pe patru în clasament. Pe poziția secundă a avansat Phoexix Izvorul Bîrzii, care a învins cu 2-0 AS Baia de Aramă, Silviu Munteanu (’15-autogol) și Gică Tănăsie (’23) aducând victoria gazdelor.

Scorul etapei l-a izbutit liderul Minerul, care s-a impus cu 6-1 la Strehaia și a rămas cu punctaj maxim. Mario Porcescu (’10), Adelin Făiniși (’21, ’40), Cristian Boboescu (’28, ’58) și Claudiu Iordache (’85) au marcat pentru echipa cu sediul la Valea Copcii, în timp ce gazdele au punctat doar prin Adi Copilu, în minutul 79.

Etapa s-a remarcat și prin meciul de la Gruia, unde Viitorul Cujmir s-a retras de pe teren în minutul 73, la scorul de 2-0 pentru echipa-gazdă, pentru care punctase Nicolae Ușurelu (’44, ’68). Motivul a fost legat de o decizie de arbitraj, iar AS Dunărea va câștiga partida cu 3-0.

Jucători trecuți de 60 de ani, în derby-ul suferinței

Cu 5-0 a dispus  Real Vânju Mare de ultima clasată AS Kladova Drobeta. Toate golurile s-au marcat în repriza secundă, iar printre marcatori s-a aflat și Nistor Poiană, care, la cei 60 de ani, a înscris din penalty. La oaspeți a evoluat un alt veteran, de 67 de ani, dar Gheorghe Demetrescu n-a reușit să și marcheze. Au făcut-o în schimb Ionel Lătea (’52, ’82) și Ionuț Scutașu (’57, ’60).

Următoarea etapă va avea loc în Vinerea Mare, iar cel mai interesant meci este cel de la Dănceu, dintre Recolta și Phoenix. AS Drobeta 2013 va juca pe terenul campioanei din 2007 și 2012, Pandurii Cerneți

Clasamentul Ligii a IV-a Mehedinți

1. Minerul        17    17    0    0    60-7    51
14. Kladova        18    2    0    16    16-70    6
*Dunărea Pristol a fost exclusă din campionat și va pierde restul meciurilor cu 3-0