Pandurii, tot mai aproape de un nou titlu în Mehedinți

Pandurii,** tot mai aproape de un nou titlu în Mehedinți

Liderul Pandurii Cerneți a învins din nou ocupanta locului secund Recolta Dănceu, în etapa a 16-a, și a mai făcut un pas spre cucerirea celui de-al treilea titlu județean, după cele din 2007 și 2012.

După ce, în acest sezon, câștigase precedentele două întâlniri cu AS Recolta, de care mai dispusese în toamnă cu 3-1 și 4-3, CS Pandurii s-a impus sâmbătă cu 2-1 și s-a distanțat la 10 puncte în fruntea clasamentului. Gazdele au deschis scorul prin golgheterul Ligii a IV-a Mehedinți, Mădălin Mătăsăreanu, în minutul 14. La mijlocul reprizei secunde, veteranul Dan Donoată a avut șansa egalării, dar a ratat de la punctul cu var. Și Cernețiul a beneficiat de o lovitură de la 11 metri, pe care Ion Vîlceanu a transformat-o, în minutul 81. Pe finalul meciului, Mihai Pavel a redus din diferență, dar n-a putut împiedica înfrângerea echipei sale.

Strehaia urcă pe podium

Pe podium a urcat CS Strehaia, care s-a impus cu 6-1 la Cujmir, prin golurile lui Ionuț Crăciun (’11), Eugen Pistrițu (’17), Mircea Colța (’28), Ionuț Vîrșog (’53, ’59) și Claudiu Topală (’78 – pen.), respectiv Mădălin Birău (’84).

Pe patru în clasament a căzut AS Turnu Severin, care a fost învinsă cu 2-1, pe terenul din Șișești, de AS Corcova. Echipa-gazdă a marcat prin Dumitru Schinteie (’36 – pen) și Andrei Enea (’79 – pen), iar oaspeții au punctat prin Lucian  Buță (’54).

Cu 5-0 s-a impus ASFC Drobeta la Gruia, prin golurile lui Robert Sîrbescu (’13, ’48), Răzvan Mihart (’37), Ionuț Bordeiașu (’58) și Costinel Vasilică (’65).

Etapa viitoare, echipa severineană va întâlni Recolta Dănceu, iar meciul se va juca la Pristol, unde ASFC Drobeta își va disputa jocurile de acasă până la finele sezonului.