„Pandurii” sunt spartani și în acest sezon, la Mehedinți

După 3-0 în partida-tur, din urmă cu două luni, CS Pandurii Cerneți s-a impus, sâmbătă, și la Dănceu, scor 3-2. Derby-ul Ligii a IV-a Mehedinți a fost unul spectaculos, cu răsturnări de rezultat. Vicecampioana sezonului trecut a deschis scorul prin Cătălin Chirfot, în minutul 9, dar, până la pauză, „pandurul” Horia Vătuiu (’19, ’34) a întors rezultatul. La cabine s-a intrat la egalitate, după ce Lucian Brucă a înscris în minutul 42. Cu 9 minute înainte de fluierul final al partidei, Cristian Crețu a adus cea de-a șaptea victorie consectivă a Pandurilor împotriva Recoltei, de care dispusese sezonul trecut de 4 ori în campionat și o dată în finala Cupei României. După acest rezultat, liderul s-a distanțat la 7 puncte.

Strehaia, pe locul secund, la golaveraj

Pe locul secund a urcat CS Strehaia, având golaveraj superior Dănceului, după ce s-a impus cu 5-1 la Căzănești, prin golurile lui Ionuț Crăciun (’44), Claudiu Topală (’51), Ionuț Vîrșog (’64), Mihai Vîrșog (’65) și Adrian Balaci (’71), respectiv Eduard Tița (’81). Deși are în componeanța lotului foarte mulți jucători tineri, echipa antrenată de Dan Șurlău parcurge, cel puțin în campionat, cel mai bun parcurs de după Revoluție.

În Cupa României, Strehaia se poate lăuda deceniul acesta cu 3 finale ale Cupei României – Mehedinți, dintre care una câștigată, în 2012.

Șimianul a spart gheața

Surpriza etapei a IX-a a produs-o Viitorul Cujmir, care a trecut cu 5-0 de AS Corcova, prin golurile lui Emil Cîncea (‘1, ’42, ’70), Ionuț Cecă (’19) și Sorinel Marinași (’83).

Tot în această rundă, debutanta Viitorul Șimian a izbutit prima victorie stagională, după ce a dispus cu 2-0 de Dunărea Gruia, prin „dubla” lui Lucian Marinescu (‘3, ’50). Pe teren, Șimianul reușise un rezultat pozitiv și în jocul-tur de la Gruia (0-0), însă a pierdut meciul cu 3-0, la „masa verde”, după ce n-a putut demonstra identitatea unui jucător.