Pandurii mai bifează un succes și se distanțează la 20 de puncte

În etapa a 25-a din Liga a IV-a Mehedinți, liderul Pandurii Cerneți s-a impus cu 2-1 în deplasarea de la Corcova, prin golurile lui Mădălin Mătăsăreanu (48) și Andrei Enea (73), respectiv Relu Țurai (59). Din minutul 11, oaspeții au evoluat în inferioritate numerică, după ce Alin Lăpădat a fost eliminat.

Tot cu 2-1 a câștigat și Recolta Dănceu, care a întâlnit Viitorul Șimian, pe propriul teren. Gazdele au condus cu 2-0 la pauză, prin reușitele lui Lucian Brucă (21) și Stelian Stăncioiu (30), iar Gabriel Ciolacu a stabilit scorul final, în minutul 83. După această victorie, Recolta a revenit pe locul secund, în detrimentul echipei din Strehaia, care nu s-a prezentat la Cujmir și a pierdut jocul cu 3-0, la „masa verde”.

Spre un nou event

La fel ca anul trecut, Pandurii luptă pe trei fronturi, fiind angrenată și în lupta pentru adjudecarea celui de-al doilea event consecutiv. Deținătoarea Cupei României – Mehedinți este deja cu un picior în ultimul act, după ce, în manșa-tur a semifinalelor, a dispus, pe propriul teren, cu 4-1 de Viitorul Șimian.

În cealaltă semifinală, Recolta Dănceu a trecut cu 4-0 de Viitorul Cujmir. Returul are loc astăzi, cu începere de la ora 17:30.

În 2015, Pandurii Cerneți a dispus în finala Cupei României de Recolta Dănceu, scor 3-2.

Rezultate etapa a 25-a:

Recolta Dănceu – Viitorul Șimian    2-1 (2-0)
AS Corcova – Pandurii Cerneți    1-2 (0-0)
Viitorul Cujmir – CS Strehaia        3-0 (N)
Coșuștea Căzănești – Dunărea Gruia    3-0 (N)

8. Gruia*    25    4    1    20    22-63    13
*S-a retras din campionat în etapa  a XIX-a și va pierde toate jocurile din turul II și returul II  cu 3-0