Pandurii din Cerneți, chinuiți de Viitor(ul)

Pandurii din Cerneți,** chinuiți de Viitor(ul)

Deși avea un avans de 13 puncte față de adversara din etapa a X-a și cel mai bun atac din Liga a IV-a Mehedinți, campioana Pandurii Cerneți a deschis scorul în partida cu Viitorul Cujmir de abia în minutul 67, prin Marius Basarab, iar Horia Vătuiu (’82) a adus victoria gazdelor, care anticipau un succes mult mai clar. Echipa din Cujmir a ținut Pandurii în șah și în meciul-tur, pe care l-a câștigat pe teren cu 2-1, dar l-a pierdut ulterior la „masa verde”, după ce n-a putut demonstra identitatea unuia dintre jucătorii utilizați ca titular.

Recolta n-a fost prezentă la Strehaia

Tot la „masa verde” a fost decis și jocul CS Strehaia – Recolta Dănceu, deoarece, surprinzător, oaspeții nu s-au prezentat! Prin cele trei puncte obținute, echipa antrenată de Dan Șurlău și-a consolidat poziția secundă din clasament.

Recolta a pierdut și locul al III-lea, pe ultima treaptă a podiumului urcând AS Corcova, învingătoare cu 3-1 la Gruia, prin golurile lui Dumitru Schinteie (’26), Daniel Tudorache (’79) și Cristian Trușconiu (’86), respectiv Alin Arfutu (’36).

În derby-ul suferinței, AS Viitorul Șimian a dispus cu 3-0 de Coșuștea Căzănești, victorie obținută după pauză, de Luigi Amza (’52), Gabriel Ciolacu (’57) și Ștefan Ciocionoiu (’89).