Minerul n-are rivali la Mehedinți!

Marius ANGHEL 23 Oct. 2013, 14:31 Ligi județene
Minerul** n-are rivali la Mehedinți!

Liderul Ligii a IV-a Mehedinți s-a impus cu 4-0 la Gruia și a pus capăt seriei de patru victorii a echipei Dunărea. Mario Porcescu (‘5), Adelin Făiniși (’55), Eduard Ilinca (’62) și Florin Drăcea (’69) au adus cea de-a șasea victorie a Minerului, care a beneficiat și de superioritate numerică, încă din minutul 12, după eliminarea lui Nicușor Mazilu.

Avantajată de rezultatul de la Gruia și de faptul că meciul Phoenix Izvorul Bîrzii – Recolta Dănceu a fost reprogramat, la cererea oaspeților, AS Drobeta 2013 a urcat pe locul secund, după ce a învins campioana din 2007 și 2012, Pandurii Cerneți. Oaspeții au deschis scorul pe terenul de la Schela-Ștrand, în minutul 24, prin Mihai Ungureanu, dar Dan Dragotescu (’30) și Alexandru Sîrbescu (’48, ’81) au întors rezultatul și echipa severineană a rămas la cinci puncte în urma liderului.

AS Drobeta 2013 va juca etapa viitoare pe terenul „lanternei roșii” Viitorul Cujmir, meciul urmând să aibă loc duminică, de la ora 11. În același timp se va disputa și  AS Kladova Drobeta – Minerul Mehedinți, la Schela-Ștrand.

Clasament

1. Minerul        6    6    0    0    23-2    18
2. Drobeta 2013    6    4    1    1    24-9    13
3. Phoenix Iz. Bîrzii    5    4    0    1    9-5    12
4. Dunărea Gruia    6    4    0    2    12-14    12
5. Baia de Aramă    6    3    1    2    8-4    10
6. Agromec Șimian    5    3    1    1    12-10    10
7. CS Strehaia        6    3    0    3    11-11    9
8. Recolta Dănceu    5    2    1    2    15-16    7
9.Real Vânju Mare    6    2    0    4    9-12    6