Metalul a fost mai tare

06 Dec. 2011, 15:18 Ligi județene
Metalul** a fost mai tare

Derby-ul comunei hunedorene Crișcior a fost câștigat de Metalul, care s-a impus cu scor de neprezentare pe terenul concitadinei Zarandul

Deși victoria Metalului în fața Zarandului a fost una categorică, fără dubii, jocul a fost unul disputat și spectaculos, desfășurat în spiritul fair-play-ului, atipic în astfel de confruntări în care la mijloc sunt orgolii locale greu de stăvilit.

Faur a deschis și închis tabela

Aflați pe o poziție superioară în clasament, cei de la Metalul au făcut abstracție de faptul că evoluează pe teren străin și au atacat poarta adversă încă din start și au reușit să deschidă scorul repede prin Faur, care după ce a scăpat de marcajul fundașilor gazdă l-a învins pe Cioflica din poziție unu la unu. Era doar minutul 7!

Oaspeții s-au desprins pe tabelă până la pauză. Ghiurea a marcat cu un șut la colțul lung pentru 0-2 (18).
Golul trei a căzut pe final și a fost semnat de același Faur, care și-a trecut în cont „dubla” după ce a finalizat elegant o acțiune în forță a Metalului, derulată pe un atac în superioritate (87).

„Metaliștii”, în misiune militară

Meciul restanță dintre Zarandul și Metalul a contat pentru etapa a XV-a a Ligii a IV-a Hunedoara. Jocul, programat inițial să se dispute pe 19 noiembrie, a fost amânat la cererea echipei oaspete care a avut mai mulți jucători angrenați într-o misiune militară în Germania.

Zarandul Crișcior 0 (0)
Cioflica – Duma, Tercia, D. Vlad, Ad. Achim – Al. Jula (78 Fodor), Lulușa, C. Ciobanu (70 Furdui), S. Cor (51 Bibarț) – P. Biriș, Cârcel (56 Galea).
Antrenor: Remus Deoancă.

Metalul Crișcior 3 (2)
Robciuc (88 Ov. David) – Cl. Lazăr, Chelbu, Torokay, Tebieș (74 Teslariu) – Ghiurea, E. Petrișor, Mihăiescu, Trif – Rostaș, Faur
Antrenor: Emilian Petrișor

Au marcat: A. Faur (7, 87), Ghiurea (18)
Arbitru: Valentin Gavrilă (Crișcior). Asistenți: Robert Deoancă și Nicolae Albulescu (ambii din Brad). Observator: Stan Hanzi (Deva)

3. Jiul Petroșani 16 11 2 3 39-9 35p
4. Minerul Uricani 16 10 1 5 27-21 31p
5. Universitatea Petroșani 16 8 1 7 35-24 25p
6. Retezatul Râu de Mori 16 7 4 5 26-17 25p
7. Aurul Certej 15 8 1 6 28-20 25p
8. Minerul Aninoasa 16 7 4 5 24-18 25p
15. Retezatul Hațeg 16 4 0 12 12-32 12p
16. Minerul Teliuc 16 3 1 12 11-39 10p
17. Victoria Călan 16 0 0 16 14-71 0p
Notă: Partida restanță din etapa a XIV-a dintre Metalul Crișcior și Aurul Certej se va disputa sâmbătă, 10 decembrie de la ora 11:30.

va sta.
NOTĂ‚: În paranteză sunt trecute rezultatele înregistrate în turul campionatului.