Meci cu scântei la Mehedinți. ACS Drobeta i-a produs Șimianului prima înfrângere în campionat

În derby-ul etapei a IV-a a Ligii a IV-a Mehedinți, ACS Drobeta a învins Viitorul Șimian și s-a apropiat la trei puncte de primul loc.

Pe Stadionul Termo din Drobeta Turnu Severin, ACS Drobeta a trecut cu 1-0 de Viitorul Șimian, prin golul marcat de antrenorul-jucător Relu Țurai, în minutul 53. Oaspeții puteau deschide scorul în finalul primei reprize, când Eusebio Firu a irosit penalty-ul obținut de Mădălin Mătătăseanu. Fostul mijlocaș de la Metalul Reșița a trimis balonul pe lângă poartă, de la punctul cu var!

În partea secundă, Viitorul Șimian a jucat în inferioritate numerică, după ce arbitrul Silviu Gulei l-a eliminat pe Ionuț Marinescu, pentru un atac violent asupra adversarului, la scurt timp după primirea golului. Peste alte 10 minute, oaspeții l-au pierdut și pe căpitanul Alin Arfutu, trimis la cabine mai devreme, pentru cumul de cartonașe galbene.

Strehaia, noul lider

S-a încheiat 1-0 și ACS Drobeta s-a apropiat la două puncte de Șimian și la trei de primul loc, pe care a urcat Strehaia, care s-a impus cu 3-1 la Pristol, prin reușitele lui Adrian Balaci (’20), Andrei Mătușoiu (’44) și Mihai Gomoi (’77), respectiv Silviu Dragomirescu (’22). A fost primul gol izbutit de Dunărea în actuala stagiune.

La Orșova, AS Dierna 2016 a trecut cu 2-0 de AS Corcova, prin golurile lui Dorian Cunicel  (’13) și Cristian Chiriță (’58).

Fără gol s-a încheiat partida Viitorul Cujmir – Recolta Dănceu. A fost primul punct din acest sezon pentru echipa din Cujmir, care a rămas însă fără gol marcat.