Luceafărul Mihai Eminescu a câștigat Cupa!

24 Jun. 2012, 16:03 Ligi județene

După ce a ratat promovarea în Liga a III-a, pierzând meciul de baraj, astăzi, FC Microbuzul a pierdut și finala Cupei. Campioana Botoșaniului a fost învinsă în cea de-a doua repriză de prelungiri de Luceafărul Mihai Eminescu, scor 2-3.

Luceafărul a deschis repede scorul, dar FC Microbuzul a egalat imediat prin Dumitraș la o gafă a portarului. Cu zece minute înainte de finalul primei reprize, Burduja a adus în avantaj pe FC Microbuzul. Luceafărul a reușit să egaleze cu zece minute înainte de finalul partidei. După 90 de minute scorul este 2-2, iar meciul a intrat în prelungiri.

Prima repriză de prelungiri a fost modestă, fără nicio ocazie clară de gol. În repriza a doua de prelungiri, FC Microbuzul a rămas cu un om mai puțin. Luceafărul Mihai Eminescu a preluat conducerea la jumătatea reprizei secunde. Vieru a scăpat pe contraatac și a marcat.

Centralul Dumitru Brânză a scăpat meciul din mână și acordă cartonașe galbene în compensare.

Cele două echipe au început în formula:

Microbuzul: Lazaruc – Apatie, Guriță, Erdic, Cazacu, Sava, Lupu, Husac, Todirișcă, Dumitraș, Burduja

Luceafărul: Purceac – Lungu, Antonescu, Leonte, Valenciuc, Vasilachi, M. Hritcu, Juncănaru, Vasilachi, Cârdaș, Tătărcan

Sursa: Bt online