Eliminați, dar băgați înapoi în meci de centralul partidei! Ciucanii, puși să execute din nou ultima lovitură de pedeapsă, deși erau în plină sărbătoare

Marius ANGHEL 01 Nov. 2018, 22:52 Stiri
Eliminați, dar băgați înapoi în meci de centralul partidei!** Ciucanii, puși să execute din nou ultima lovitură de pedeapsă, deși erau în plină sărbătoare

Dinamo a fost eliminată de Csikszereda din Cupa României, cu scorul de 9-8 la loviturile de departajare, după un meci de-a dreptul nebun. „Câinii” au fost conduși cu 2-0, au egalat prin Nistor și au trimis partida în prelungiri, dar formația din Liga 3 a avut puterea să împingă jocul la penalty-uri.

La ultima serie a jucătorilor de câmp, Delorge a ratat ultimul de la Dinamo și a calificat-o pe Csikszereda Miercurea Ciuc în sferturi. Gazdele au declanșat o adevărată petrecere pe gazon, dar arbitrul Andrei Antonie a întors faza și a făcut semn că penalty-ul va fi repetat. Portarul Bordas „furase startul”, iar centralul a fost nevoit să ceară repetarea loviturii de pedeapsă. Până ca Delorge să repete lovitura de la 11 metri, centralul Andrei Antonie l-a eliminat pe Eder Gonzalez de la gazde, pentru proteste vehemente.

Delorge s-a așezat din nou la punctul cu var, a bătut la fel de slab, iar Bordas a respins și Csikszereda și-a asigurat prezența în sferturi. Desigur, portarul celor de la Miercurea Ciuc a ieșit la fel de mult și a doua oară de pe linia porții, însă Antonie n-a putut fluiera repetarea și a doua oară.

S-a terminat 9-8, iar Csikszereda s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României. Portarul Muțiu a apărat patru lovituri de la 11 metri, dar Sergiu Hanca, Gicu Grozav, Vlad Olteanu, Denis Ciobotariu și Delorge au ratat și au anulat paradele colegului dintre buturi. La Dinamo continuă criza și rămâne de văzut ce măsuri va lua conducerea după această umilință, care descrie perfect degringolada de la club.

Au marcat de la loviturile de departajare: Soufiane Jebari, Adrian Majzik, Bajko Barna, Fabio Guaru Nascimento, Istvan Berde, Zsolt Nagy / Dan Nistor, Fereira Salomao, Georgios Katsikas, Mihai Neicuțescu, Ricardo Grigore
Au ratat de la loviturilde de departajare: Eder Gonzalez, Szilard Veres, Szilard Mitra, Lehel Solymosy / Sergiu Hanca, Gicu Grozav, Vlad Olteanu, Denis Ciobotariu
În primele 120 de minute au marcat: Adrian Majzik 47′, Szilard Magyari 52′, Istvan Berde  114′ / Dan Nistor 54′, 58′, Mihai Neicuțescu 116′