Metalul Bocșa a fost protagonista etapei, reușind să învingă
Voința Lupac, echipă aflată la primul eșec în campionat. „Croații”
rămân lideri, dar lucrurile se pot schimba dacă nu se impun în
derby-ul etnic cu Prolaz Karasevo.
O altă „piatră de hotar” a fost depășită în această rundă prin
victoria nou promovatei Negrea Reșița, prima din sezon. Între timp
o altă echipă nouă în acest eșalon, Autocatania Caransebeș continuă
să facă o figură frumoasă, iar Florin Băbălău (34 ani) se remarcă
cu patru goluri înscrise în poarta Oraviței.
Rezultatele etapei a XIV-a:
Minerul Dognecea – Negrea Reșița 1-3
Petraru (19) / Lațcu (51, 66), Laiu (57)
Bistra Glimboca – Gloria Reșița 1-2
Pereira da Silva (75) / Cr. Oncică (63, 69)
Arsenal Reșița – Metalul Oțelu Roșu 1-4
Olari (85 – pen) / Brabila (44, 49), Markus (57), Pădeanu
(84)
Autocatania Caransebeș – AS Oravița 6-1
Băbălău (6, 35, 43, 47), Bucure (18), Țundrea (29) / Bufanu (90 –
aut.)
Metalul Bocșa – Voința Lupac 3-2
F. Tudor (1), Crețan (64, 80) / P. Dumitru (31), Boterez
(90+2)
Moldo-Forest Moldova Nouă – Scorilo Caransebeș 2-0
Dodoi (65), I. Popescu (80)
Hercules Băile Herculane – AS Berzasca 3-0
Prolaz Karasevo – Minerul Anina 2-1
F. Drăgan (58), Ghera (80) / Olaru (45)
Nera Bozovici a stat.
CLASAMENT
1. Voința Lupac 13 10
2 1 51-15 32
2. Autocatania Caransebeș 13 10 1 2 51-8
31
3. Metalul Bocșa 13 10 0 3 26-15 30
4. Gloria Reșița 13 9 1 3 30-16 28
5. Moldo-Forest Moldova Nouă 13 8 3 2 29-7
27
6. Scorilo Caransebeș 14 8 2 4 24-13 26
7. Metalul Oțelu Roșu 13 7 1 5 36-28 22
8. AS Berzasca 13 6 2 5 25-26 20
9. Bistra Glimboca 13 5 2 6 27-19 17
10. Minerul Anina 14 5 2 7 16-28 17
11. Hercules Băile Herculane 13 5 0 8 21-35
15
12. Nera Bozovici 13 4 1 8 22-22 13
13. AS Oravița 13 4 1 8 30-40 13
14. Arsenal Reșița 13 3 2 8 15-35 11
15. Prolaz Karasevo 13 3 0 10 18-35 9
16. Minerul Dognecea 13 2 1 10 15-55 7
17. Negrea Reșița 14 1 3 10 14-53 6
Etapa a XV-a:
Gloria Reșița – Arsenal Reșița
Minerul Anina – Moldova Nouă
Voința Lupac – Prolaz Karasevo
AS Berzasca – Bistra Glimboca
Scorilo C-sebeș – Min. Dognecea
Oțelu Roșu – Autocatania C-sebeș
AS Oravița – Metalul Bocșa
Nera Bozovici – Băile Herculane
Negrea Reșița stă.
Articol scris de Cornel
Biholari
Sursă foto: prolaz.net