Liderul s-a trezit în ultimul sfert de oră. În inferioritate numerică, Pandurii a marcat patru goluri în doar zece minute

Liderul s-a trezit în ultimul sfert de oră.** În inferioritate numerică, Pandurii a marcat patru goluri în doar zece minute

În derby-ul etapei a 20-a a Ligii a IV-a Mehedinți, CS Pandurii Cerneți s-a impus cu 4-2 la Strehaia, după ce la pauză gazdele conduceau cu 2-0.

Echipa antrenată de Dan Șurlău a condus ostilitățile timp de 75 de minute, interval în care a și marcat prin Costinel Șotea (‘6) și Mădălin Barbu (’27), dar n-a știu să gestioneze finalul partidei cu Pandurii Cerneți. Gazdele s-au jucat cu ocaziile și nu mai credeau că pot rata victoria, mai ales că, din minutul 72, au avut superioritate numerică pe teren, după ce Nicușor Dragotescu s-a accidentat, iar liderul efectuaze până în acel moment toate schimbările. Paradoxal, deși a continuat partida cu zece jucători, echipa din Cerneți a fost cea care a controlat jocul și a reușit să marcheze, în doar zece minute, de patru ori, prin Alin Lăpădat (’77), Andrei Enea (’81, ’85)(foto) și Mădălin Mătăsăreanu (’86).

După acest nou succes, liderul s-a distanțat la 16 puncte în clasament. Învinsă, Strehaia a coborât două locuri și nu se mai regăsește pe podium.