Liderul din Brăila a bifat al 16-lea succes consecutiv în campionat. Satelitul Daciei Unirea a câștigat în prelungiri

Marius ANGHEL 22 Mar. 2016, 11:06 Ligi județene
Liderul din Brăila a bifat al 16-lea succes consecutiv în campionat.** Satelitul Daciei Unirea a câștigat în prelungiri

Liderul Ligii a IV-a Brăila, Sportul Chiscani, a mai bifat un succes, unul la scor în deplasarea de la Voința Plopu și a ajuns la a 16-a victorie din tot atâtea partide disputate. Tot sâmbătă, pe stadionul „Ștefan Vrăbioru”, Viitorul Ianca, pentru care Cristi Irimia a realizat o „dublă”, s-a impus cu 3-1 în fața echipei care a realizat eventul sezonului trecut, Victoria Traian.

La fel ca și în etapa precedentă, Voința Șuțești a condus cu 1-0 în deplasare, de data aceasta la Voința Vișani, însă în repriza a doua Iulian Durbacă a marcat de două ori într-un interval de doar două minute și gazdele s-au impus cu 2-1.

Un meci foarte disputat a avut loc duminică, pe Stadionul Municipal între satelitul Daciei Unirea și Pandurii Tudor Vladimirescu. Elevii lui Vasile Darie au condus în două rânduri, grație golurilor marcate de Dragoș Mucuță și Dorin Istrate, însă formația vizitatoare a reușit să egaleze de fiecare dată prin Apostol și Andrieș, ultima dată cu opt minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc. Dacia Unirea 2 Brăila s-a masat cu aproape întreg efectivul în jumătatea de teren a oaspeților și în cel de-al doilea minut de prelungire al reprizei a doua, Techiu a reușit să marcheze golul victoriei. Un succes meritat, ținând cont de numărul ocaziilor pe care le-au avut cei de la Dacia Unirea 2 Brăila.

După această etapă Sportul Chiscani a acumulat 48 de puncte, cu 15 puncte mai mult decât ocupanta locului al doilea, Victoria Traian, formație care a rămas cu 33 de puncte. Locul al treilea este deținut de Viitorul Însurăței cu 31 puncte, al patrulea de Dacia Unirea 2 Brăila cu 30 puncte, iar al cincilea de Viitorul Ianca, 29 puncte.

Dacă primele cinci clasate și-au asigurat participarea la turneul play-off pentru poziția a șasea, deținută în acest moment de Pandurii Tudor Vladimirescu, echipă care are 25 de puncte, se mai luptă cu șanse reale CS Făurei și Victoria Cazasu formații care au 23 și respectiv 22 de puncte după runda a 16-a.