La un pas de tragedie. Portarul Plopeniului, luat cu ambulanța după o accidentare la cap suferită în derbiul cu Petrolistul

Marius ANGHEL 14 Apr. 2015, 13:51 Ligi județene

În derbiul ultimei etape din Liga a IV-a Prahova, rundă desfășurată în Vinerea Mare, care a opus grupările CSO Plopeni (locul 4) și Petrolistul Boldești (locul 1), a avut loc un eveniment mai puțin dorit, petrecut în minutul 48, adică după marcarea singurului gol al disputei. După ce atacantul vizitatorilor M. Ene a trimis mingea în plasă, portarul localnicilor Aurel Panaite (foto mare) s-a ciocnit cu fotbalistul boldeștean, plopenarul accidentându-se foarte grav, în urma căreia a suferit o comoție cerebrală. Timp de cinci minute i s-au acordat îngrijiri medicale pe teren, alte cinci minute în afara gazonului, pentru ca într-un târziu să apară și salvarea la teren, Panaite fiind urcat în ambulanță după… 27 de minute de la accidentare. A fost dus la spital unde a fost supus unui set complet de investigații, iar medicii au decis ca timp de trei săptămâni să nu mai facă efort, întrucât în decursul anilor goalkeeperul a mai avut două accidentări asemănătoare.

La pomul lăudat…

Revenind la partidă, chiar dacă pe stadionul „Gheorghe Șilaev” a opus două formații bune din Liga A, partida în sine nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor. Gazdele au acuzat lipsa a doi jucători, O. Gheorghe și Copilu, drept urmare au înscris pe raportul de joc doi portari, din cele cinci rezerve avute la dispoziție. Sub privirile celor doi edili locali, dar și a fostului petrolist Valeriu Răchită – a evoluat la ambele formații -, ocaziile de gol s-au numărat pe degete. Trebuie să precizăm și faptul că în unele momente ale disputei, antrenorii celor două echipe au fost mult prea vulcanici, față de unele decizii judecate de brigada de arbitri.

Primele șanse de gol au aparținut vizitatorilor, care au avut trei situații de gol într-un interval de cinci minute, prin jucătorii: Micu (16 – șut de la 25 de metri, prins de Panaite; 21- trasor expediat de la 35 de metri, mingea „mângâind” vinclul stâng) și Ene (17 – șut din unghi, respins în corner). De partea cealaltă, în primul mitan gazdele au avut o singură ocazie, lovitura liberă executată de Huza fiind respinsă cu capul de fundașul oaspeților D. Petre, mingea trecând pe lângă vinclul drept al porții proprii (41).

La reluare, așa cum menționam anterior, s-a marcat singurul gol al disputei, din lovitura liberă executată de Puchea, la care au mai contribuit Micu și Ionescu, pentru ca într-un final balonul să ajungă, din stâlpul drept, la Ene, care a stabilit destinația celor trei puncte puse în joc. Abia la scorul de 0-1, gazdele au apăsat pedala de accelerație, fiind aproape să restabilească egalitatea prin Fl. Dumitrache (60 – șut „foglia seca” de la 30 de metri, scos de A. Petre în corner) și Huza (65 – reluare slabă în brațele portarului).

„Boldeștina” a fost aproape să-și majoreze ecartul de pe tabela de marcaj, dar șutul lui Puchea a fost respins de portarul Niță (67). Din acest moment, mingea s-a plimbat mai mult prin zona neutră a terenului, spre dezamăgirea celor prezenți.

CSO Plopeni – Petrolistul Boldești 0-1 (0-0)
Stadion: „Gheorghe Șilaev”, Plopeni. Spectatori: circa 400. A marcat: Ene (48).

CSO: Panaite (53 A. Niță) – Puiuleț, Căpraru, V. Sandu (cpt), A. Radu – Trică – Bridinel (90 Zahiu), R. Lungu, Dumitrache (62 C. Codreanu), C. Vlad – Huza. Antrenori: Daniel Dumitrache, Marius Voicilă.

Petrolistul: A. Petre – Al. Gheorghe, D. Petre, Ionescu, Nincă – Micu (cpt), Tudor – Cl. Lișiță, Puchea, Bencea (75 Bădu) – M. Ene. Antrenori: Marian Ilie, Marius Rădulescu.

Avertismente: Bridinel (61), A. Radu (56, 90+4)/M. Ene (47, 84), Bencea (70), Nincă (73), Ionescu (90+1).
Eliminări: A. Radu (90+4) / M. Ene (84).
Arbitri: Ionuț Neagu (Poienarii Apostoli) – Emil Mateescu și Florin Bureață (ambii, din Ploiești). Observator: Mihai Ion (Ploiești).
Jucătorul meciului: Alexandru Puchea (Petrolistul).

Rezultatele etapei a 23-a:

Voința Găzarul Surani – AFC Bănești-Urleta 1-4 (1-1)
Cristian Apostol (12) / Cosmin Dobrinoiu (44-penalti, 86), Mugurel Negreanu (52), Andrei Iancu (56)
Prahova Tg. Vechi – AFC Brebu 3-2 (1-1)
Victor Cebotari (18), Sorin Negoiță (79), Cosmin Scarlat (82) / Ștefan Hromei (20), Ionuț Covaci (80)
Mihai Ene (48)
Progresul Drăgănești – Teleajenul Văleni 2-1 (1-0)
Marian Savu (5), Ionuț Oprea (84) / Liviu Cernea (74)
CS Ceptura – Avântul Măneciu 0-5 (0-2)
Georgian Stanciu (3, 69), Daniel Stoian (33), Mihail Cîrstocea (63), Florin Gheorghe (83)

Clasament:

1. Petrolistul Boldești 22 21 0 1 85-8 63 (+30)
2. CS Păulești 22 16 2 4 70-15 50 (+17)
3. CS Blejoi 22 15 4 3 74-10 49 (+13)
4. CSO Plopeni 22 14 1 7 44-21 43 (+7)
5. Teleajenul Văleni 21 12 5 4 42-24 41 (+11)
6. Avântul Măneciu 22 13 1 8 66-29 40 (+4)
7. AFC Bănești-Urleta 21 13 0 8 54-30 39 (+9)
8. Tricolorul Breaza 21 11 4 6 54-34 37 (+7)
9. Progresul Drăgănești 22 10 4 8 28-39 34 (+1)
10. Fortuna II P. Câmp. 22 8 6 8 34-27 30 (-3)
11. CS Cornu 22 9 1 12 32-54 28 (-8)
12. AFC Brebu 21 5 5 11 32-55 20 (-10)
13. Unirea Coc. Colț 21 5 1 15 18-52 16 (-14)
14. CS Ceptura 22 4 3 15 21-68 15 (-18)
15. Voința Găz. Surani 21 4 2 15 22-76 14 (-16)
16. Prahova Tg. Vechi 22 2 3 17 20-87 9 (-24)
17. Conpet Ploiești** 22 0 2 20 9-76 2 (-28)

AFC Bănești-Urleta – CS Blejoi

*Echipa AS Ploiești s-a retras din campionat după etapa a 9-a, rezultatele fiindu-i anulate.
**Echipa Conpet Ploiești a fost exclusă din campionat, la începutul returului, în urma a două neprezentări. Toate rezultatele din retur vor fi omologate cu scorul de 3-0 în favoarea adversarelor.
***Clasamentul include rezultatele etapei a 23-a, neomologate.

Articol scris de Marcel MARIN (Ziarul Prahova)