Începe să se contureze campioana la Mehedinți. Liderul s-a distanțat la 10 puncte după rezultatele din etapa a 17-a

Începe să se contureze campioana la Mehedinți.** Liderul s-a distanțat la 10 puncte după rezultatele din etapa a 17-a

Deși a jucat în inferioritate numerică încă din minutul 21, liderul Pandurii Cerneți a reușit să se impună cu 3-2 la Cujmir, în meciul din etapa a 17-a a Ligii a IV-a Mehedinți, prin golurile lui Andrei Enea (’29, foto), Horia Vătuiu (’73) și Alin Lăpădat (’81), respectiv Sorin Marinaș (’21 – pen) și Iulian Șteflea (’75). După acest succes, CS Pandurii a acumulat 44 de puncte, cu 10 mai multe decât contracandidata CS Strehaia, care n-a reușit să se impună cu Recolta Dănceu.

La Dănceu, meciul a durat doar o jumătate de oră, deoarece antrenorul Strehaiei, Dan Șurlău, a decis să retragă echipa de pe teren, la scorul de 2-0 pentru gazde, după ce unul dintre elevii săi s-a accidentat grav și a fost transportat de urgentă la spital. Constantin Negrescu (’16) și Cosmin Tăerel (’23) marcaseră pentru Recolta, care va câștiga meciul cu 3-0, la „masa verde”.

Și jocul de la Broșteni, dintre AS Corcova și Dunărea Gruia s-a încheiat prematur. Oaspeții au început partida doar în opt jucători, iar în minutul 17, la scorul de 4-1 pentru gazde, s-au accidentat doi componenți ai lotului, motiv pentru care arbitrul a fost, conform regulamentului, nevoit să pună capăt partidei. Cristian Aldea (4), Relu Țurai (‘5, ’14) și Robert Pădureanu (’12), respectiv Sergiu Cojocaru (‘9) își trecuseră numele pe lista marcatorilor.

În cel mai spectaculos meci al rundei, lanterna roșie AS Coșuștea Căzănești a trecut cu 4-3 de Viitorul Șimian, prin golurile lui Ionel Mica (31) și Florin Surcel (34, 60) și  Adrian Mica (’81), respectiv Robert Marinescu (‘5), Gabriel Ciolacu (’17) și Andrei Sfia (’49).