Începe nebunia în „D” Timiș

Publicat: 13 Aug. 2010, 18:28 Actualizat: 13 Aug. 2010, 18:35 Ligi județene
Începe nebunia  în „D” Timiș

Cotat ca unul dintre cele mai bune eșaloane județene, Liga a
IV-a Timiș debutează astăzi cu un joc în nocturnă și își încheie
prima etapă duminică pe sintetic.

Criza nu a fost luată în calcul de deciziile forului județean
condus de Dan Lața, astfel numărul participantelor a fost mărit în
acest sezon de la 16 la 18. Problemele însă nu lipsesc și nu sunt
puține.

Într-adevăr etapa va debuta în stil mare, cu nou promovata Spartak
Gottlob, care va evolua pe teren propriu în nocturnă contra celor
de la Flacăra Făget, însă adversarul inițial al amfitrionilor
trebuia să fie satelitul celor de la Mama Mia. Încă un semn că
„pizzerii” sunt în colaps, înlocuirea a survenit în ultimul moment
în această săptămână, făgețenii venind din Liga a V-a!

O altă nou promovată, Vulturii Lugoj Pădureni, urma să primească
vizita celor din Sânnicolau Mare, dar aceștia au rămas în Liga a
III-a așa că a fost readusă retrogradata FC Deta. Un alt duel
„contrafăcut” va avea loc la Jimbolia, unde ȘF „Marcel Băban” va
primi vizita celor de la Real Dragșina, deși inițial oaspeții
trebuiau să fie cei de la Știința 2007. Cum aceștia din urmă au
părăsit Ghiroda cu destinața Deta, unde după cum se vede e deja o
echipă în „D”, „oltenii din Timiș” au rămas pe drumuri, la figurat.
Culmea, și echipa din Jimbolia, cât și cea din Dragșina (chiar
ultimul loc în sezonul trecut), au fost retrogradate la capătul
sezonului trecut. Primii profitând de pe urma retragerii celor de
la Alto G. Albina.

Să mai spunem că Sânandreiul e de fapt Banatul Teremia Mare și va
porni cu -13 puncte campionatul, grație nerealizării baremului în
L3 de către Viitorul, iar Informatica Timișoara va evolua în satul
Cărpiniș, cei de acolo i-au „împrumutat” pe un an.

Indiferent de probleme însă, deviza forului județean pare că e „The
show must go on!”.

Iată și programul complet al primei etape:

Spartak Gottlob – Flacăra Făget, azi ora 20:00
Mâine ora 11,00:
„Marcel Băban” Jimbolia – Real Dragșina
Vulturii Lugoj Pădureni – FC Deta
Juventus Pișchia – CS Viitorul Sânandrei
AS Peciu Nou – Unirea Cerneteaz
Pobeda Dudeștii Vechi – Auto Timișoara
FC Chișoda – Timișul Șag
Duminică, ora 11,00:
Poli 2002 Timișoara – CS Dumbrăvița
Informatica Timișoara – CSM Lugoj

Articol scris de Cornel
BIHOLARI

Publicat: 13 Aug. 2010, 18:28 Actualizat: 13 Aug. 2010, 18:35 Ligi județene
Pe aceeași temă