Golgheterul ultimelor două sezoane în Mehedinți a decis derby-ul etapei a 7-a. Viitorul Șimian e liderul de la finalul turului

Golgheterul ultimelor două sezoane în Mehedinți a decis derby-ul etapei a 7-a.** Viitorul Șimian e liderul de la finalul turului

Derby-ul etapei a 7-a a Ligii a IV-a Mehedinți a fost tranșat de Viitorul Șimian, care s-a impus cu 4-1 la Strehaia. Gazdele au deschis scorul în minutul 18 prin Cristi-Ionuț Gomoi, dar la cabine s-a intrat la egalitate, după golul lui Mădălin-Ștefan Mătăsăreanu (’33). „Înger” în prima repriză, Gomoi a fost „demon”, după pauză, pentru CS Strehaia, fiindcă, în minutul 73, a marcat în propria poartă. Pe finalul jocului, fostul golgheter al defunctei Pandurii Cerneți, Mătăsăreanu, a mai înscris de două ori, în minutele 84 și 89, iar Viitorul Șimian s-a distanțat la 5 puncte.

În cazul unui succes, echipa din Strehaia ar fi încheiat turul pe primul loc.

Drobeta speră să ia punctele la comisie

La cinci puncte de lider se află și ACS Drobeta, care a fost învinsă cu 1-0 la Cujmir. Gazdele au marcat golul victoriei în minutul 27, prin Ionel-Vlad Ionică-Dobre. Severinenii au contestat însă identitatea jucătorului Adrian Vancea și așteaptă decizia Comisie de Disciplină a AJF Mehedinți, în speranța că vor câștiga jocul cu 3-0, la masa verde.

Tot la comisii a fost, deja, stabilit rezultatul partidei Recolta Dănceu – AS Corcova, după ce oaspeții nu s-au prezentat la terenul de joc!

Nedecisă s-a încheiat partida Dierna Orșova – Dunărea Pristol. Bogdan-Laurențiu Epure (’21, ’73), respectiv Ion-Adrian Vîlceanu (’59) și Alexandru Gherghinescu (’90) au fost marcatorii partidei care a adus a patra remiză stagională pentru Pristol.