Egalul nimănui! Victoria și Zarandul s-au autoblocat

12 Apr. 2012, 11:12 Ligi județene

Victoria Călan și Zarandul Crișcior s-au autoblocat reciproc ieri în etapă intermediară.
Prima repriză a fost una echilibrată cu ocazii de ambele porți însă cele mai periculoase s-au scurs pe lângă buturile oaspeților. Din 7 metri central cu toată poarta în față „veteranul” Socaci a tras peste (14) iar Roșca a trimis pe lângă (26). În replică, cu un șut de la distanță crișcioreanul Crăciun l-a pus în dificultate pe Simon care a respins mingea periculos în față (20). Ultima ocazie a primei părți a fost irosită de Haneș care epuizat de slalomul cu mingea la picior printre fundașii călăneni a finalizat dezamăgitor (43).

Golurile au căzut în actul doi

Ocaziile s-au răzbunat după pauză. Scorul a fost deschis de oaspeți la puțin timp de la reluarea jocului prin Voinea care l-a învins pe Simion cu o execuție spectaculoasă – șut din întoarcere la vinclu de la 25 de metri lateral stânga (47). Egalitatea a fost restabilită pe final de nou intratul Alexandru Șerban care a profitat de o bâlbâială a defensivei Zarandului (87). Scor final, 1-1.
Un punct care nu ajută pe niciuna din echipe dar mai ales pe Călan care a ratat prima ocazie de a pasa „lanterna roșie”. Șanse mai sunt putință să fie.

Victoria Călan 1 (0)
Simon – Surugiu, M. Alexoi (cpt.), Al. Coman, Anuțescu – Stănculea, Avădanei (Crișan), Socaci, Ionașcu (Al. Șerban) – Al. Corobea (Lazăr), Roșca.
Antrenor: Gabriel Matei.

Zarandul Crișcior 1 (0)
Cioflica – Duma, A. Vlad, Al. Deoancă (cpt.), Mateș – Crăciun, Fodor, Voinea, Cor – Galea, Haneș (Cârcel).
Antrenor: Remus Deoancă.

Au marcat: Al. Șerban (87) / P. Voinea (47).
Arbitru: Florin Anca. Asistenți: Corado Cîrstoiu și Tiberiu Hajdu (toți din Deva). Observator: Gheorghe Țurlea (Deva).

3. Aurul Brad 23 16 1 6 54-28 49p
4. Minerul Uricani 23 13 3 7 40-34 42p
5. Minerul Aninoasa 23 11 5 7 42-28 38p
15. Șoimul Băița 21 7 0 14 29-47 21p
16. Minerul Teliuc 22 3 1 18 11-60 10p
17. Victoria Călan 23 2 3 18 23-78 9p

Programul etapei viitoare, a XXV-a, sâmbătă 14 aprilie, ora 11:30

Aurul Brad – „U” Petroșani (2-3)
Jiul II Petroșani – Dacia Orăștie (4-0)
Minerul Uricani – Victoria Călan (2-0)
Zarandul Crișcior – Minerul Aninoasa (0-6)
Aurul Certej – Inter Petrila (0-3)
Minerul Teliuc – CS Vulcan (0-4)
Metalul Crișcior – Retezatul Râu de Mori (0-1)
Gloria Geoagiu – Șoimul Băița (6-2)
Retezatul Hațeg va sta.

NOTA: Între paranteze sunt trecute rezultatele înregistrate în meciurile din tur.