Derby nedecis pe „Termo”

Publicat: 27 Sep. 2011, 13:29 Actualizat: 27 Sep. 2011, 13:30 Ligi județene

Fostele divizionare C Termo Severin și Minerul Valea Copcii au remizat, scor 2-2, în derby-ul etapei a V-a din Liga a IV-a Mehedinți.

Gazdele au controlat prima repriză și au ratat mai multe ocazii, însă doar Mihai Schintee (’25) și Andrei Stroe (’32) au reușit să-și treacă numele pe lista marcatorilor. Tânăra echipă a Minerului a echilibrat jocul în partea secundă și a egalat prin reușitele lui Cristian Rotaru (’52) și Stelian Falcuie (’81).

Pregătită de Iulian Băbaș, CS Termo a mizat pe Drăgan – Racoceanu (’64 Baciu), Lăpădat (’64. A. Rafa), Dragomir, Donoată – Stroe, Schintee, C. Stanciu, Vasilică (’82 Bălașa) – Prundeanu (’82 D. Rafa), Porcescu.

Echipa lui Dumitru Bălu a jucat în formula: Pitica – Enea (’46 Stăncioi), Falcuie, Merluță, Răceanu – Doman (’72 Pâzdârcă), Cioabă (’69 Anghel), Funieru, Pais – Bonțoi (’57 Dragomirescu) – Rotaru.

După această remiză, Minerul a rămas pe primul loc, iar Termo poate egala liderul la puncte, dacă învinge Dunărea Gruia în restanța de miercuri.

Etapa a V-a
Termo Severin – Minerul Valea Copcii 2-2
Pandurii Cerneti – Phoenix Izvorul Bârzii 1-0
CS Strehaia – Dunărea Pristol 1-1
Agromec Șimian – Blahnița Pătulele 6-1
Real Vânju Mare – Constructorul Eșelnița 5-0
AS Corcova – Gloria Rogova 1-4
Coop Vânju Mare – Recolta Dănceu 2-4
Kladova Severin – Victoria Devesel 7-3
Viitorul Cujmir – Dunărea Gruia 2-0
AS Baia de Aramă a stat

Clasament
1. Minerul Valea Copcii 5 4 1 0 24-6 13
2. Pandurii Cerneți 5 4 1 0 11-3 13
3. Recolta Dănceu 4 4 0 0 16-3 12
4. Termo Severin 4 3 1 0 12-3 10
5. Dunărea Pristol 5 3 1 1 16-14 10
6. Agromec Șimian 3 2 1 0 10-4 7
7. Viitorul Cujmir 4 2 1 1 7-7 7
8. Blahnița Pătulele 5 2 1 2 8-12 7
9. Real Vânju Mare 4 2 0 2 11-5 6
10. Coop Vânju Mare 5 2 0 3 12-15 6
11. Kladova Severin 5 2 0 3 17-22 6
12. Phoenix Iz. Bârzii 5 2 0 3 5-10 6
13. CS Strehaia 5 1 2 2 8-8 5
14. Dunărea Gruia 4 1 1 2 10-7 4
15. Baia de Aramă 3 1 0 2 7-5 3
16. Gloria Rogova 4 1 0 3 9-11 3
17. Constr. Eșelnița 5 0 2 3 5-14 2
18. AS Corcova 5 0 0 5 6-21 0
19. Victoria Devesel 4 0 0 4 3-27 0

articol și foto de Mircea OGLINDOIU

Publicat: 27 Sep. 2011, 13:29 Actualizat: 27 Sep. 2011, 13:30 Ligi județene
Pe aceeași temă