Derby câștigat la scor de gazde

10 Nov. 2011, 11:59 Ligi județene

Deși se afla pe primul loc înaintea etapei-intermediare, Pandurii Cerneți a fost surclasată ieri la Severin și a coborât pe ultima treaptă a podiumului. Învinsă cu 5-1, echipa pregătită de Rodinel Firu a fost egalată la puncte și chiar depășită în clasament la golaveraj de CS Termo, care are și un meci în minus.

La pauză scorul era 1-0, iar în partea secundă gazdele au trimis și de trei ori mingea în bara laterală, prin Stanciu (’50), Porcescu (’59) și Pătrulescu (’88). Din minutul 60, Pandurii a jucat și în inferioritate numerică, după ce Ciolacu a fost eliminat. Golurile au fost marcate de Mario Porcescu (’11, ’80), Robert Enculescu (’61, 74′) și Ovidiu Pătrulescu (’90), respectiv Adrian Purcăreață (’71).

Pregătită de Iulian Băbaș, CS Termo a jucat în formula: Drăgan – A. Rafa, D. Rafa (’84 Lăpădat), Dragomir, Donoată – Prundeanu (’75 C. Ungureanu), Stanciu, Schintee, Vasilică – Enculescu (’86 Pătrulescu), Porcescu (’84 Bărbuceanu). Pandurii Cerneți a replicat prin Calițoiu – Ciolacu, Trușcă, Armașu, C. Georgescu – Mătăsăreanu, Cimpoca (’55 Lazăr), Vâlceanu, Tudor (’15 Părcăreață) – M. Ungureanu (’71 F. Georgescu), Saracin. Partida a fost arbitrată de Marian Balaci – Radu Udroiu și Caius Drulă, iar derbiul etapei a XIV-a a fost urmărit de peste 250 de spectatori.
Incindente la Rogova

De rezultatul de pe Stadionul Termo a profitat Minerul Valea Copcii, care a trecut în fruntea clasamentului, după ce a dispus ieri cu 4-2 de Dunărea Gruia. Elevii lui Dumitru Bălu au două puncte în plus față de CS Termo și Pandurii.

Nici Etapa XIV-a n-a fost însă lipsită de evenimente specifice Ligii a IV-a Mehedinți. Meciul de la Rogova a fost întrerupt în minutul 82, după ce un spectator a pătruns pe teren și l-a lovit pe arbitrul-asistent. Alte două partide nu s-au disputat, deoarece oaspeții nu s-au prezentat.

Etapa a XIV-a
CS Termo Severin – Pandurii Cerneți 5-1
Gloria Rogova – Phoenix Izvorul Bârzii 1-2
Minerul Valea Copcii – Dunărea Gruia 4-2
Recolta Dănceu – Blahnița Pătulele 3-0 (N)
Victoria Devesel – Constructorul Eșelnița 3-0 (N)
AS Baia de Aramă – Real Vânju Mare 2-0
Kladova Severin – Agromec Șimian 0-0
Coop Vânju Mare – Viitorul Cujmir 4-1
AC Corcova – CS Strehaia 3-3
Dunărea Pristol stă

Clasamentul
1. Minerul V. Copcii 14 12 1 1 65-14 37
2. Termo Severin 13 11 2 0 70-9 35
3. Pandurii Cerneți 14 11 2 1 35-12 35
4. Recolta Dănceu 13 11 0 2 53-17 33
5. Phoenix Iz. Bârzii 13 9 1 3 46-21 28
6. Baia de Aramă 13 8 1 4 36-10 24
7. Dunărea Pristol 13 6 3 4 45-37 21
8. Dunărea Gruia 13 6 2 5 33-26 20
9. Coop Vânju Mare 13 5 3 5 32-24 18