„Cântând” în ploaie! Petrolistul Boldești defilează către barajul de promovare

Marius ANGHEL 12 May. 2015, 12:06 Ligi județene

Campioana actualului sezon de Liga A Prahova, Petrolistul Boldești, a trecut cu bine și peste etapa a 28-a, reușind să se impună în fața incomodei CS Păulești, cu un scor „italienesc”: 1-0. În partida din runda precedentă elevii antrenorilor Marian Ilie și Marius Rădulescu au reușit să câștige duelul cu CS Blejoi, cu același rezultat, și atunci, dar și acum, marcatorul golului a fost fundașul central Alberto Gheorghe. Se poate spune că Petrolistul a reușit o afacere bună odată cu aducerea fotbalistului venit de la Fortuna Poiana Câmpina și trecut pe la juniorii Petrolului.

Revenind la partida de săptămâna trecută, trebuie să spunem că întâlnirea s-a desfășurat pe o vreme potrivnică, cu mai multe rafale de ploaie torențială, dar și așa ambele grupări au oferit un spectacol agreabil. Debutul jocului a consemnat și două evenimente neplăcute, ambele petrecute în tabăra gazdelor: fundașul central D. Petre a plecat mai devreme la cabine, pentru două „galbene” (minutul 18), iar antrenorul Marian Ilie a fost trimis în tribune, întrucât a intrat pe teren și a protestat la deciziile arbitrului Mădălin Marinescu (20).

Cu un om în plus, păuleștenii au atacat mai mult, dar efortul lor nu s-a concretizat pe tabela de marcaj, ba mai mult, în finalul primul act, localnicii au reușit să marcheze: „specialistul” Puchea a executat perfect o lovitură de la colț, Micu a deviat până la Al. Gheorghe, iar acesta a deschis scorul din a doua încercare, cu toată opoziția lui Rădulescu (1-0, 41).

Începutul reprizei a doua a aparținut tot oaspeților, dar pe rând fotbaliștii păuleșteni s-au întrecut în ratări, autori fiind L. Dumitru (intrat la pauză, în locul accidentatului Pantilimonescu), M. Mihai, Ciobanu sau Butufei. În ultima parte a întâlnirii, nici gazdele nu s-au lăsat mai prejos la acest capitol, Micu și Ene fiind responsabili cu ocaziile irosite. Una dintre fazele controversate ale jocului s-a consemnat în prelungirile partidei, atunci când Ene a recuperat o minge la mijlocul terenului, a scăpat singur, pe centru, cu Rădulescu, dar centralul Marinescu a fluierat finalul jocului, moment în care reproșurile gazdelor s-au amplificat.

Deși au evoluat în superioritate numerică timp de 72 de minute, elevii lui Iulius Mărgărit poate ar fi meritat egalarea, dar cum se știe fotbalul se joacă pe goluri, și nu pe posesie și ratări. La final, jucătorii Petrolistului au cântat de bucurie, în ploaie, dar pentru ei greul abia acum începe, în tentativa de a ajunge pe scena celui de-al treilea campionat al țării.

Petrolistul Boldești – CS Păulești    1-0 (1-0)
Stadion: „Viorel Mateianu”, Boldești. Spectatori: circa 300. A marcat: Al. Gheorghe (41)

Petrolistul: A. Petre – Cl. Lișiță, Al. Gheorghe, D. Petre, Nincă – M. Tudor, Micu (cpt) – Bădu (79 M. Ghiță), Puchea, Bencea (89 Cioc) – M. Ene. Antrenori: Marian Ilie, Marius Rădulescu.

CS Păulești: Rădulescu – Țugui, Pripu (cpt), Neagu, Pătrașcu – Bărăgan (81 Arnăutu), Butufei – D. Nae (71 Chejnoiu), M. Mihai, Pantilimonescu (46 L. Dumitru) – A. Ciobanu. Antrenor: Iulius Mărgărit.

Avertismente: D. Petre (15, 18), Nincă (22), Micu (79)/Butufei (15), Neagu (37), Nae (67), Pripu (74).
Eliminat: D. Petre (18)/-.
Arbitri: Mădălin Marinescu – Sorin Nistor (ambii, din Ploiești) și Vasile Burlacu (Brebu). Observator: Decu Crîngașu (Ploiești).
Jucătorul meciului: Alberto Gheorghe (Petrolistul).

Pe aceeași linie

Gruparea AFC Bănești-Urleta nu a cunoscut gustul amar al înfrângerii în acest an, atât în campionat cât și cupă, trupă antrenată de Ion Burchi ajungând la 13 jocuri fără înfrângere (dintre care 11 victorii). Ultima „victimă” a băneștenilor s-a numit Avântul Măneciu, elevii antrenorului Dorinel Beznea fiind nevoiți să se recunoască învinși cu scorul de 4-1. Dacă prima repriză a fost mai echilibrată, actul secund a aparținut gazdelor, care au reușit să se desprindă decisiv pe tabela de marcaj. În intermediara de astăzi, băneștenii nu concep decât succesul în deplasarea de pe terenul codașei Prahova Tg. Vechi, mai ales că o clasare cât mai sus în clasament aduce după sine bonusuri financiare importante pentru jucători.

Victoria din ultima secundă

Unul dintre cele mai spectaculoase jocuri din ultima etapă de Liga A Prahova s-a desfășurat la Breaza, o partidă în care s-au marcat cinci goluri. Cu foarte mulți jucători de valoare pe teren, Tricolorul și Progresul Drăgănești au oferit un spectacol agreabil, în care deznodământul s-a cunoscut abia în prelungirile partidei. În primul mitan s-a marcat decât un singur gol, pentru ca în actul secund spectatorii prezenți la joc au putut vedea alte patru reușite. Golul victoriei gazdelor a fost reușit în prelungirile partidei, de către Duricu, după ce oaspeții egalaseră în minutul 87, moment în care portarul brezenilor Petrescu s-a accidentat și a fost nevoit să fie transportat la spital cu salvarea. De departe, cel mai bun jucător de pe teren a fost „piticul” Valentin Bunea, dispută în care mijlocașul brezean a scos un penalti și a izbutit golul de 2-1.

Acum a fost egal

O altă partidă interesantă a avut loc la Văleni, între localnicii de la CSO Teleajenul și CS Blejoi. După ce în urmă cu puțin timp vălenarii s-au impus cu 2-0 în sferurile de finală ale Cupei României, sportivii antrenați de Răzvan Vlad și Emil Coșieru nu concepeau decât varianta revanșei. Nu a fost să fie, pentru că jocul s-a încheiat la egalitate, 1-1, ambele reușite fiind marcate în repriza a doua. În urma acestui rezultat, blejoienii și-au consolidat poziția secundă în clasament, în timp ce jucătorii pregătiți de tandemul Radu Sîrbu-Vasile Voinea se clasează pe locul al V-lea.

Rezultate etapa a 28-a:

Tricolorul Breaza – Progresul Drăgănești    3-2 (1-0)
Au marcat: Florin Istrate (29), Valeriu Bunea (74), Andrei Duricu (90+3) / Florin Pancovici (63), Liviu Pasăre (87).
Arbitri: Mădălin Dicu (Bucov) – Claudiu Dumitru (Ploiești) și Cristi Damian (Slănic). Observator: Marian Popa (Ploiești).

Voința Găzarul Surani – CSO Plopeni        1-5 (1-3)
Au marcat: Ionuț Niță (20-penalti) / Nicușor Copilu (18), Cătălin Vlad (25), Alexandru Zamfir (31), Costel Trică (62), Radu Huza (87).
Arbitri: laurențiu Piciu (Ploiești) – Ștefan Călărașu și Roxana Bănăseanu (ambii, din Câmpina). Observator: Stelian Achimescu (Ploiești).

AFC Brebu – Fortuna II Poiana Câmpina    0-2 (0-1)
Au marcat: Alexandru Apostol (76), Gheorghe Iosif (84).
Arbitri: Andrei Moroiță – Florin Bureață și Octavian Ciorescu (toți, din Ploiești). Observator: Roșu Mitu (Ploiești).

Unirea Cocorăștii Colț – CS Cornu        2-4 (0-2)
Au marcat: Doru Bălan (78, 86) / Petru Dinicu (12), Adrian Oae (15, 84), Alexandru Vane (73).
Arbitri: Alex Vulpe – Cătălin Popivici și Gabriel Răduță (toți, din Ploiești). Observator: Mihail Ionescu (Ploiești).

AFC Bănești-Urleta – Avântul Măneciu    4-1 (1-1)
Au marcat: Cosmin Dobrinoiu (19), Marian Turcu (52), Radu Burloiu (62, 73) / Mihai Cîrstocea (21).
Arbitri: Doralin Bîrziloiu (Vălenii de Munte) – Laurențiu Dragu (Colceag) și Cristian Lefter (Urlați). Observator: Traian Notaru (Ploiești).

Petrolistul Boldești – CS Păulești        1-0 (1-0)
A marcat: Alberto Gheorghe (41).
Arbitri: Mădălin Marinescu – Sorin Nistor (ambii, din Ploiești) și Vasile Burlacu (Brebu). Observator: DEcu Crîngașu (Ploiești).

Teleajenul Văleni – CS Blejoi            1-1 (1-1)
Au marcat: Lucian Cruceru (50) / Cristian Vasile (80).
Arbitri: Viorel Căunei (Plopeni) – Adrian Stoenoiu (Boldești) și Stelian Mălăroiu (Puchenii Mari). Observator: Iulian Ilași (Ploiești).

Conpet Ploiești* – Prahova Tg. Vechi        0-3
CS Ceptura a stat.

Clasament:

1. Petrolistul Boldești         27     26     0     1     100-9     78     (+36)
2. CS Blejoi                27    17    6    4    80-14        57    (+15)
3. CS Păulești             27     17     4     6     77-20     55     (+16)
4. CSO Plopeni            26    17    1    8    60-25        52    (+13)
5. Teleajenul Văleni         26     15     7     4     52-28     52     (+13)
6. AFC Bănești-Urleta        26    16    2    8    63-32        50    (+11)
7. Tricolorul Breaza         26     15     4     7     65-38     49     (+10)
8. Avântul Măneciu        27    14    3    10    72-37        45    (+3)
9. Progresul Drăgănești         26     13     4     9     45-43     43     (+4)
10. Fortuna II Poiana Câmpina    27    9    7    11    36-39        34    (-5)
11. CS Cornu             27     10     2     15     40-64     32     (-10)
12. AFC Brebu            26    6    6    14    37-69        24    (-15)
13. Voința Găzarul Surani     26     6     2     18     29-91     20     (-19)
14. Unirea Cocorăștii Colț     26    6    1    19    23-64        19    (-20)
15. CS Ceptura             26     5     4     17     25-79     19     (-20)
16. Prahova Tg. Vechi        26    3    3    20    23-96        12    (-24)
17. Conpet Ploiești         26     0     2     24     9-88         2     (-37)