Budureasa, la al doilea meci cu banderole albe împotriva arbitrilor

26 Mar. 2012, 16:34 Ligi județene

În etapa a 18-a din Liga a 4-a Bihor, Poiana Budureasa a evoluat pentru prima dată în acest retur pe terenul propriu, Secături, în prezența a circa 200 de spectatori. La fel ca în etapa precedentă, budurenii au jucat cu banderole albe pe braț, protestând, încă odată, față de prestațiile arbitrilor. Spre cinstea lor, brigada de duminică de la Budureasa s-a achitat exemplar de misiunea primită și a evoluat cu brio pe durata celor 90 de minute.

Chiar și așa, antrenorul gazdelor, Sandu Balaj, aflat la ultima etapă de suspendare, a avut câte ceva de reproșat brigăzii de arbitri (un penalti refuzat gazdelor la scorul de 2-0).

Partida a fost echilibrată mai ales în prima parte în care vântul a fost aliatul oaspeților, cei de la Borș nereușind să profite de acest avantaj. După pauză, jucătorii de la Poiana au controlat jocul și au reușit deschiderea scorului în minutul 54 prin Junc, care a trimis cu capul din 6-7 metri. A doua reușită a fost semnată de Liviu Bogdan, la doar câteva minute după ce a fost introdus în teren. Gazdele mai puteau marca, însă Negrita n-a fost în zi bună irosind câteva situații bune.

Rezultate etapa a 18-a

Viitorul Popești – Victoria Avram Iancu 2-0
Marcatori: Bencic 33, Fl. Maghiar 77
C. roșu: M. Popovici (Viitorul) în min. 67 pentru cumul de cartonașe galbene
La juniori: 1-1 (Teședan Florin – Morar Ioan)
Arbitri: C. Ilea – R. Pascu, N. Tătar. Observator: Gheorghe Pirte.

Kinder Junior Paleu – Crișul Sîntandrei 1-1
Marcatori: Kiss E. 80 – Lobonț 70 (ambii din 11 m)
La juniori: 3-2 (Ionuț Tătar, Sergiu Matea, Sergiu Bronț – Chișvași Marius, Niglez Roland)
Arbitri: R. Vidican – S. Dem, Cr. Nagy. Observator: Mircea Bărcan.

Biharea Vașcău – Cetatea Biharia 1-2
Marcatori: Bara 37 – Zadori E. 57, 84 (11 m)
C. roșu: Bruchental (Cetatea) în min. 75 pentru cumul de cartonașe galbene
La juniori: 0-0
Arbitri: Fl. Marcu – Ov. Timar, Fl. Burle. Observator: Ioan Pirtea.

CF Liberty – Locadin Țețchea 1-2
Marcatori: A. Maghiar 14 – V. Mangra 50, L. Popa 90+3
La juniori: 5-2 (Dume Dan, Dume Mihai 3, Lingurar Eugen – Fekete Sergiu, Varga Teofil)
Arbitri: I. Blaj – D. Moș, G. Blaj. Observator: Iulian Balaj.

Luceafărul II – Tricolorul Alparea 0-2
Marcatori: R. Ardelean 9, O. Morna 78
La juniori: 5-1 (Haiduc Florin 2, Gal Marius, Bala Emil, Lascu Cosmin – Rojani Mihai)
C. roșu: Rogojan Cosmin (Alparea) in min. 76 pentru cumul
Arbitri: L. Danșa – Cr. Bologan, G. Toderaș. Observator: Gheorghe Rusu.

Crișul Aleșd – CSO Ștei 1-1
Marcatori: A. Cipău 14 – D. Dumuța 11
C. roșu: M. Hiriț (Aleșd) min. 46 pentru cumul – E. Popa (Ștei) în min. 25 pentru lovirea unui adversar în lupta pentru minge
În min. 35, a fost evacuat din incinta terenului antrenorul echipei oaspete, Galea Vasile, pentru proteste repetate.
Arbitri: R. Lădar – Fl. Toia, C. Neagu. Observator: Ștefan Gallovits.

Poiana Budureasa – Viitorul Borș 2-0
Marcatori: L. Junc 55, L. Bogdan 75
La juniori: 4-0 (Dereș Valentin 2, Olea Raul, Todoruț Mădălin)
Arbitri: R. Bitea – I. Marc-Bulzan, B. Gireadă. Observator:.

Stăruința Săcueni – CSC Sînmartin Mădăras 2-1
Marcatori: Cr. Copil 64, 68 – Fl. Lazăr 69
C. roșu: Nagy Zsolt (Stăruința) în min. 84 pentru cumul de cartonașe galbene / D. Cuc (CSC) pentru fault în postură de ultimo apărător