Baia de Aramă pierde primele puncte!

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 27 Mar. 2013, 15:17 Actualizat: 27 Mar. 2013, 15:18 Ligi județene
Baia de Aramă  pierde primele puncte!

Etapa a XV-a din Liga a IV-a Mehedinți s-a evidențiat și prin rezultatul partidei Phoenix Izvorul Bîrzii – CS Baia de Aramă 1-1, care a pus capăt seriei de 14 victorii cu care se putea lăuda echipa antrenată de Ovidiu Brehui. Pe terenul din Schinteiești, gazdele, pregătite de Cornel Mihart, au deschis scorul în minutul 67, prin Andrei Stroe, iar liderul campionatului județean a egalat prin Constantin Gădăleanu, în minutul 79.

De remiza din derbiul etapei a profitat Recolta Dănceu, care s-a apropiat la patru puncte de Baia de Aramă. Ocupanta locului secund a câștigat la „masa verde” partida cu Viitorul Cujmir, după ce oaspeții, nemulțumiți de penaltiul dictat de arbitru, s-au retras de pe teren, în minutul 56, la scorul de 1-1!

Și meciul de la Cerneți a fost întrerupt, dar de regulament, în minutul 15, la scorul de 3-0 pentru Pandurii. Adversara Agromec Șimian a început jocul doar cu 7 componenți în teren, dar, după un sfert de oră, a încasat un cartonaș roșu și astfel n-a mai avut dreptul să continue meciul.

În schimb, Blahnița Pătulele nici măcar n-a mai făcut deplasarea la Strehaia.

Silvamos se distanțează

În Liga a V-a Mehedinți, Silmavos Severin și-a consolidat primul loc, după ce s-a impus cu 6-1 la Vrata, iar contracandidata Știința Broșteni a pierdut cu 6-2 la Crăguiești și s-a depărat la 6 puncte! În etapa a XV-a, ultima a turului, Speranța Punghina a învins cu 4-2 Inter Salcia și a obținut prima victorie a sezonului.

Liga a IV-a

Etapa a XV-a

Recolta Dănceu – Viitorul Cujmir        1-1 (întrerup în minutul 56)
Real Vânju Mare – Dunărea Gruia        2-2
Dunărea Pristol – Minerul             0-0
Pandurii Cerneți – Agromec Șimian          3-0
(întrerupt în minutul 15)
CS Strehaia – Blahnița Pătulele          3-0 (N)
Phoenix Iz. Bîrzii – CS Baia de Aramă     1-1
Kladova Severin – AS Corcova        5-2

Clasament

1. Baia de Aramă    15    14    1    0    54-8    43
2. Dănceu        15    13    0    2    53-12    39
3. Minerul        15    10    1    4    57-9    31
4. Phoenix        14    9    3    2    37-14    30
5. Pristol        15    8    3    4    50-21    27
6. Cerneți        15    8    3    4    32-19    27
7. Strehaia        15    7    2    6    34-24    23
8. Pătulele        14    5    2    7    37-34    17
9. Vânju Mare        15    4    4    7    32-29    16
10. Cujmir        15    4    1    10    20-35    13
11. Kladova        15    4    1    10    19-61    13
12. Gruia        15    3    2    10    23-37    11
13. Șimian        15    2    3    10    20-50    9
14. Corcova        15    0    1    14    11-119    1

Etapa viitoare

Minerul Valea Copcii – Recolta Dănceu
CS Baia de Aramă – CS Strehaia
Pandurii Cerneți – Real Vânju Mare
Agromec Șimian – Viitorul Cujmir
Blahnița Pătulele – Kladova Severin
Dunărea Gruia – Phoenix Izvorul Bârzii
AS Corcova – Dunărea Pristol

Liga a V-a

Etapa a XV-a

Unirea Vânători – Danubiana Gogoșu     4-2
Voința Vrata – Silvamos Severin        1-6
Gloria Rogova – Viitorul Florești        3-0
(N)
Inter Crăguiești – Știința Broșteni        6-2
Unirea Gârla Mare – Voința Oprișor        2-0
Speranța Punghina – Inter Salcia        4-2
AS Corlățel – Avântul Bistrița         6-1
AS Bălăcița
a stat

Clasament

1. Silvamos    14    11    3    0    42-12    36
2. Broșteni    14    9    3    2    39-19    30
3. Gârla Mare    14    9    0    5    32-24    27
4. Crăguiești    14    8    1    5    38-25    25
5. Bistrița    14    8    0    6    34-28    24
6. Rogova    14    7    0    7    33-24    21
7. Salcia    14    6    2    6    42-40    20
8. Vrata    14    6    1    7    29-39    19
9. Corlățel    14    6    1    7    25-36    19
10. Gogoșu    14    6    0    8    38-40    18
11. Vânători    14    5    1    8    30-35    16
12. Oprișor    14    4    3    7    31-39    15
13. Bălăcița    14    4    3    7    22-33    15
14. Florești    14    4    3    7    26-41    15
15. Punghina    14    1    1    12    15-41    4

Etapa viitoare

Unirea Vânători – AS Corlățel
Speranța Punghina – Avântul Bistrița
Unirea Gârla Mare – AS Bălăcița
Inter Crăguiești – Voința Oprișor
Gloria Rogova – Știința Broșteni
Voința Vrata – Viitorul Florești
Danubiana Gogoșu – Silvamos Severin
Inter Salcia
stă

Articol publicat de Mircea Oglindoiu

Autor: Marius ANGHEL Publicat: 27 Mar. 2013, 15:17 Actualizat: 27 Mar. 2013, 15:18 Ligi județene
Pe aceeași temă