Liga 4 Mehedinți | La Strehaia, campioana Pandurii Cerneți a bifat prima remiză a sezonului

Marius ANGHEL, Mircea OGLINDOIU 14 Oct. 2015, 19:12 Liga 4

În derby-ul etapei a VI-a din Liga a IV-a Mehedinți, liderul Pandurii Cerneți s-a întors doar cu un punct din deplasarea de la Strehaia, după un joc presărat cu 3 cartonașe roșii.

Gazdele au deschis scorul prin Claudiu Topală (’70), iar golgheterul Mădălin Mătăsăreanu a egalat în minutul 80. S-a încheiat 1-1 și imediat după fluierul final al jocului, portarul Pandurilor, Adrian Nedelcea, a adus injurii și cuvinte jignitoare la adresa arbitrului asistent și a văzut cartonaș roșu.  În timpul jocului, mijlocașul Denis Ciocîrlan fusese eliminat, în minutul 69, pentru fault în postură de ultim apărător, dar echilibrul numeric s-a restabilit peste 10 minute, când Mihai Vîrșog, de la CS Strehaia, a fost trimis mai devreme la vestiare, pentru cumul de cartonașe galbene.

Patru „roșii” la Șimian, trei la Căzănești

De rezultatul de la Strehaia a profitat AS Corcova, care s-a impus cu 3-2 la Șimian și s-a apropiat la 3 puncte de lider. Partida  a fost și mai tensionată și s-a soldat cu 4 cartonașe roșii, unul dintre ele fiind văzut de Marius Ene, de la oaspeți, care la finalul jocului l-a lovit pe arbitru cu pumnii și picioarele. Golurile au aparținut lui Cosmin Fișic (’51) și Danuț Bondrilă (’79), respectiv Ionuț Chiotan (’37), Cătălin Isac (’60) și Dumitru Schinteie (’64). Și la Căzănești, unde s-a disputat partida AS Coșuștea – Viitorul Cujmir 1-3, arbitrul a fost lovit, cu piciorul, dar, în timpul jocului, de către jucătorul echipei-gazdă Cristian Sîrbu, în minutul 78. Anterior, alți doi jucători, câte unul de la fiecare echipă, fuseseră eliminați, pentru cumul de cartonașe galbene. Golurile au aparținut lui Adrian Mica (’25), respectiv Giani Ionică-Dobre (’17), Ștefan Liviu (’37) și Emil Cîncea (’90).

Cel mai liniștit joc al etapei a fost cel de la Dănceu, unde nu s-a acordat niciun avertisment, iar AS Recolta a dispus cu 6-2 de Dunărea Gruia, prin golurile lui Constantin Negrescu (‘6, ’12, ’57, ’79), Cătălin Chirfot (’47), Constantin Gădăleanu (’63), respectiv Alin Dumitru (’39, ’76). Prin acest rezultat, vicecampioana sezonului precedent a bifat a patra victorie consecutivă și s-a apropiat la 4 puncte de lider.